Przejdź do treści

Artykuł: Jaki latawiec wybrać?

Jaki latawiec wybrać?

Jaki latawiec wybrać?

Dla większości początkujących sportowców nurtującą kwestią jest wybór odpowiedniego sprzętu, tak, aby pierwsze samodzielne sesje na wodzie były czystą przyjemnością. W ogromnym stopniu cenimy sobie również bezpieczeństwo, dlatego ważne jest, aby wszystkie detale były dopasowane i dopracowane na tyle, by uniknąć nieszczęśliwego wypadku.

Wybór latawca do kite'a jest bardzo zbliżony do wyboru deski, ponieważ czynniki i parametry powtarzają się analogicznie. Waga użytkownika oraz przeznaczenie latawca to wartości, pod kątem których wybierzemy swój wymarzony latawiec.

Latawce do kitesurfingu można, podobnie jak deski, podzielić na wave, freeride i freestyle. Dzielą się również na dwa rodzaje: komorowe oraz pompowane.

Komorowe, jak sama nazwa wskazuje, napełniają swoje komory siłą wiatru. Są one mało popularne i głównie wykorzystywane przez zaawansowanych użytkowników. Sprawdzają się przy słabszych wiatrach. Zwykle występują w kolosalnych wręcz rozmiarach. Z pewnością nie są one odpowiednie dla amatorów, ponieważ po wpadnięciu takiego latawca do wody możemy nie mieć możliwości wypuszczenia go z powrotem w powietrze. Dlatego tutaj potrzebne są już zaawansowane umiejętności.

Drugim typem są latawce pompowane, które używane są zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych riderów. Pompowana tuba zapewnia duże bezpieczeństwo, ponieważ latawiec zawsze utrzyma się na powierzchni, a w sytuacji kryzysowej może posłużyć również jako tratwa ratunkowa.

A co jeśli chodzi o rozmiar latawca? Twierdzenie, że każdy latawiec ma swój rozmiar z pewnością nie jest odkrywcze. Natomiast odkrywczy może być już wybór rozmiaru w końcowym stadium zakupu, który już nie jest tak mocno uzależniony od naszej wagi. Tutaj należy skupić się na towarzyszących warunkach pogodowych i sile wiatru. Im silniejszy wiatr - tym mniejszego latawca potrzebujemy. Jeśli natrafimy na warunki wzmożonego wiatru, wtedy potrzebujemy większąej powierzchni latawca (przy zakupie podawana jest w metrach kwadratowych). Jeśli rzeczywiście planujemy podejść do sprawy na poważnie, musimy pamiętać, że warto budować i rozszerzać bazę naszych latawców o różne rozmiary i dbać o ich odpowiednie przeznaczenie. Zaawansowani riderzy posiadają w swoim składzie nawet od trzech do pięciu latawców, które wymieniają w zależności od wiatru i pogody.

Istotnym jest, aby pamiętać, że latawiec to nie wszystko i za nas nie popłynie. Potrzebujemy również baru, czyli łączenia surfera z latawcem za pomocą linek. Te również mają różną szerokość i długość adekwatną do użytkownika.

Zobacz również

Jak dobrać kask snowboardowy dla dziecka?

Jak dobrać kask snowboardowy dla dziecka?

Najmłodsi powinni czuć się i być szczególnie bezpieczni na stoku. Zadaniem rodziców jest zadbanie o komfort i bezpieczeństwo swoich pociech, również poprzez dobranie odpowiedniego sprzętu do jazdy ...

Czytaj dalej
Jak wybrać pierwszą deskę?

Jak wybrać pierwszą deskę?

Zainteresowanie surfingiem stale rośnie, a co za tym idzie pojawia się dylemat związany z wyborem pierwszej deski surfingowej. Jest to bowiem najważniejszy element, aby na dobre rozpocząć przygodę ...

Czytaj dalej