Przejdź do treści

Artykuł: SNOWBOARD W SZWAJCARII W CZASIE PANDEMII.

SNOWBOARD W SZWAJCARII W CZASIE PANDEMII.

SNOWBOARD W SZWAJCARII W CZASIE PANDEMII.

Szybka decyzja to podstawa. Na wyjazd do St.Moritz w Szwajcarii namówił mnie w sobotę 2 stycznia kolega. Po sporych opadach śniegu od poniedziałku 4.01 zapowiadana była dobra pogoda. Dla entuzjastów jazdy freeride poza trasami nie ma lepszej wiadomości. Miejscowość St.Moritz, a nie np. Davos, Laax czy Verbier wybraliśmy ze względu na wysokie położenie nad poziomem morza i większe opady świeżego śniegu. Również jazda poza trasami jest wszędzie dozwolona. Dlatego w niedzielę 3.01 przed południem jechaliśmy już w stronę granicy w Zgorzelcu.

Podróż w góry Szwajcarii samochodem zajmuje od 10 do 12 godzin jazdy w zależności od lokalizacji na miejscu. Większość trasy to autostrady. Polska i Niemcy bezpłatne, Austria winieta na 10 dni 9,50 eur, Szwajcaria winieta roczna 39 eur. Ostatnie 60-80 km trasy to już góry i przy opadach śniegu wskazany napęd 4x4 lub łańcuchy. Natomiast drogi są regularnie odśnieżane i my jechaliśmy po czarnym asfalcie między wysokimi na ponad metr bandami ze śniegu. Trasę oczywiście pokazuje nawigacja Google czy samochodowa. Żadnych kontroli granicznych po drodze nie ma, ruch na szosach mały.

Zakwaterowanie w St.Moritz może być drogie lub bardzo drogie, ale oczywiście nie musi. Aplikacja Booking.comskutecznie pomaga w wyborze hotelu, hostelu b&b czy apartamentu. Wybraliśmy hotel River Inn b&b www.riverinn.chze względu na przystępną cenę, lokalizację blisko stacji kolejki oraz tras biegowych oraz aneksy kuchenne w pokojach. Panie w recepcji mówią co najmniej w 4 językach (praktycznie standart w Szwajcarii), nie było również problemu z późnym przyjazdem i kluczem w key boxie przy wejściu. Rano czekało na nas smaczne i pożywne śniadanie, a w recepcji dostaliśmy skipassy i wszystkie niezbędne informacje o trasach i skibusach.

Telefon i internet tylko wifi hotelowe lub dokupiony u operatora transfer !Patrz na ceny poniżej ????
Witaj w Szwajcarii. Zalogowales sie do sieci operatora zagranicznego kraju nienalezacego do 1 Strefy UE. Ceny: 4,94 zl/min za polaczenie wykonane do Polski i 1 Strefy UE, 2,02 zl/min polaczenie odebrane, 1,51 zl/SMS, 3,03 zl/MMS, transmisja danych 31,76 zl/MB (rozliczana co 50 kB). Polaczenia alarmowe pod 112 sa bezplatne. Ceny zawieraja VAT. Wiecej informacji na www.orange.pl/roaming lub pod darmowym nr +48501550000

Skipassy rezerwowane razem z hotelem to ważna rzecz ponieważ zamiast 90 CHF za dzień kosztują 45 CHF ! Warto przy rezerwacji zapytać o tą opcję i oczywiście z niej skorzystać.

Trasy zjazdowe i inne atrakcje. Region St.Moritz obejmuje regiony Corviglia ze szczytem Piz Nair 3057 m(www.mountains.ch ) oraz Fabelhafte Bergwelt czyli Corvatsch 3303m www.corvatsch.ch , Diavolezza 2978m oraz Lagalb 2893m www.diavolezza.ch . W cztery dni, jakie mielismy do dyspozycji, ciężko te wszystkie miejscówki przejeździć. Dojazdy pod wyciągi doskonale skomunikowane siecią darmowych puntualnych i często jeżdżących skibusów.

Corviglia najbliżej z miasta i cały czas w słońcu co miało znaczenie przy sporych mrozach jakie panowały podczas wyjazdu. Trasy świetnie przygotowane większość czerwonych, ale również niebieskie dla mniej zaawansowanych. Dojazd praktycznie pod sam hotel po śniegu. Super freeride z Piz Nair w dolinę Suvretta!

Corvatsch dojazd 15 min skibusem bardzo rozległy region, natomiast niektóre połączenia tras wyciągami orczykowymi, które nie wszyscy lubią Przy dużych mrozach na górnych odcinkach tras zimno, dobre ciuchy Burtona niezbędne . Wielki snowpark z poduszką do skakania dla amatorów freestyle.

Diavolezza i Lagalb to dwie mniejsze miejscówki głównie dla freeriderów. Dojazd ok 30 min skibusem. Piękne widoki, mało ludzi i świetny puch poza trasami. Z Diavolezza oznakowany kilkukilometrowy zjazd po lodowcu i doliną do miejscowości Morteratsch, niestety na razie zamknięty bo nie wszystkie szczeliny lodowca są zasypane.

Generalnie region oferuje warunki dla wszystkich z amatorami heli włącznie. Sami jeżdżąc poza trasami stosowaliśmy zasadę „follow the tracks“ oraz wykorzystywaliśmy umiejętności i doświadczenie z wielu lat poprzednich wyjazdów w różne góry. Na mniej doświadczonych amatorów freeride w St.Moritz czekają liczni instruktorzy i przewodnicy oraz serwis helikopterowy, który nastepnym razem na pewno sprawdzimy !

Poza snowboardem czy nartami zjazdowymi można biegać po dziesiątkach km tras biegowych położonych malowniczo nad i na jeziorach Champfer i Silvaplana, jeździć na łyżwach na licznych lodowiskach, zjeżdżać na sankach po torze w Muragl, grać w curling czy nawet zjechać bobslejem po olimpijskim torze ! Jedynie kompleks basenowy jest tymczasowo zamknięty z powodu pandemii.

Wyżywienie po takiej ilości sportu na świeżym powietrzy to podstawa Restauracje na stokach czynne, oferują dania na wynos. Podobnie lokale gastronomiczne w mieście. Gorąca pizza przyjechała do naszego hotelu w 15 min. Dla umiejących ugotować wodę na makaron aneks kuchenny w pokoju też się przydał.

Covid-19 przepisy. We wszystkich kolejkach i na wyciągach oraz w hotelu obowiązują standardowo maseczki. Środki dezynfekujące dostępne wszędzie. W wagonikach i na wyciągach mniejsza ilość pasażerów – dystans społeczny. Nie powoduje to jednak kolejek ponieważ turystów zdecydowanie mniej niż zazwyczaj.

Podsumowując naprawdę warto wybrać się na snowboard do Szwajcarii ! Podróż nie jest wczale długa czy trudna, zakwaterowanie i wyżywienie nie musi być drogie, skipassy kosztują tyle co w Dolomitach, gospodarze są serdeczni i gościnni, a góry trasy i widoki wspaniałe ! Wyjeżdżałem żałując, że pobyt trwał tak krótko i na pewno wrócę jeszcze nie raz do St. Moritz

Pozostałe informacje, mapki tras, wskazówki sprzętowe itd. otrzymacie mailowo, telefonicznie lub osobiście w Fun Wind Burton autorised dealer na Wale Miedzeszyńskim 377 w Warszawie, pod telefonem 22 616 03 95 lub mailem pawel@funwind.com.pl

Pozdrawiam i zapraszam

Paweł Jędrzejewski

Zobacz również

WYJAZD ZIMOWY DO SZWAJCARII Z MAŁYMI DZIEĆMI

WYJAZD ZIMOWY DO SZWAJCARII Z MAŁYMI DZIEĆMI

Wiele osób zastanawia się jak w tym sezonie zorganizować wypoczynek w górach z małymi dziećmi.Popularne wyjazdy rodzinne ze szkoleniem dla najmłodszych do Włoch nie odbędą się.Wyjazdy w polskie gór...

Czytaj dalej
WYJAZD ZIMOWY DO SZWAJCARII Z MAŁYMI DZIEĆMI

WYJAZD ZIMOWY DO SZWAJCARII Z MAŁYMI DZIEĆMI

Wiele osób zastanawia się jak w tym sezonie zorganizować wypoczynek w górach z małymi dziećmi.Popularne wyjazdy rodzinne ze szkoleniem dla najmłodszych do Włoch nie odbędą się.Wyjazdy w polskie gór...

Czytaj dalej