Przejdź do treści

Artykuł: Co to jest SUP, czyli Stand Up Paddle?

Co to jest SUP, czyli Stand Up Paddle?

Co to jest SUP, czyli Stand Up Paddle?

SUP to skrót od Stand Up Paddle. Po polsku, w luźnym tłumaczeniu, wiosłowanie na stojąco. Pewnie już spotkaliście się z (do niedawna) niecodziennym widokiem człowieka stojącego z wiosłem na desce. A gdzie żagiel albo kite? Nie ma dla nich miejsca na desce SUP. Stand Up Paddle Boarding to właśnie wodna dyscyplina sportu, w której jedyne, czego potrzebujesz to decha i wiosło. Zaciekawieni?

SUP jest coraz popularniejszy w Polsce. Wiosłujących można spotkać nad morzem, nad jeziorami, a nawet na jeszcze mniejszych zbiornikach. Coś, co na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepozornie jest w rzeczywistości świetną zabawą i niezłym treningiem dla całego ciała. Warto tego lata sprawdzić SUP na sobie i zobaczyć, jak zaskakująco odpręża i jednocześnie zapewnia fajny zastrzyk dobrej energii. To przyjemna alternatywa dla takich sportów wodnych, jak windsurfing czy kitesurfing, które wymagają nieco więcej przygotowania, określonych warunków pogodowych oraz cierpliwości. Są też zdecydowanie mniej spokojne i wyciszające. Jeśli potrzebujesz oddechu i relaksu, SUP może okazać się najlepszym wyborem.

W jaki sposób SUP wpływa na sprawność całego ciała? Pozycja, praca wiosłem, trzymanie równowagi uruchamiają bardzo wiele mięśni. Pływanie na desce pozwoli wyrzeźbić brzuch, ramiona i plecy. Wspomniana już równowaga wpływa na tzw. mięśnie głębokie, które wzmacniają kręgosłup. Możesz zatem zadbać o swoje plecy, z którymi tak wiele i wielu z nas miewa problemy. Wiosłowanie to też niezły trening cardio, dzięki któremu Twoja kondycja i wytrzymałość osiągną dużo wyższy poziom. Brzmi nieźle?

Deski SUP to jednak w naszym odczuciu przede wszystkim wspaniały relaks. Pływanie jest świetnym sposobem na spędzenie czasu z bliskimi. Ta forma wypoczynku zyskuje popularność wśród rodzin z dziećmi. Na desce zwykle zmieści się mniejszy bądź większy pasażer. Dziecko będzie miało niebywałą frajdę z „przejażdżki”, a partner pomoże Wam wiosłować, kiedy zechcecie odpocząć. Osobom pływającym na SUPie często towarzyszą też zwierzaki. Jeśli masz ukochanego pupila, SUP to sprzęt, który poszerzy Waszą listę wspólnych aktywności podczas wakacji nad wodą. Ostatecznie, SUP jest wspaniałym sposobem na odpoczynek na łonie natury. Często czujemy potrzebę odpoczynku od miejskiego zgiełku lub codziennych dramatów. Z naszej perspektywy nie ma nic lepszego niż kontakt z przyrodą. Woda, słońce, zieleń. Czy jest coś co bardziej wycisza i uspokaja? Na SUPie to wyciszenie działa jeszcze lepiej. Zaufajcie nam!

Zobacz również

Jak zacząć pływać na SUP?

Jak zacząć pływać na SUP?

Masz ochotę spróbować tego lata czegoś nowego? Pewnie nie zdziwisz się, kiedy przeczytasz w naszym artykule, że sporty wodne to idealny pomysł na wakacje. Na popularności zyskują ostatnio deski SUP...

Czytaj dalej
SUP-em po Biebrzy

SUP-em po Biebrzy

Rzeki Biebrzy i jej rozlewisk nie trzeba nikomu przedstawiać. To unikatowe miejsce znane jest zwłaszcza miłośnikom dzikich ptaków, które można tutaj spotkać w niespotykanych nigdzie indziej ilościa...

Czytaj dalej