Przejdź do treści

Artykuł: Jak zacząć pływać na SUP?

Jak zacząć pływać na SUP?

Jak zacząć pływać na SUP?

Masz ochotę spróbować tego lata czegoś nowego? Pewnie nie zdziwisz się, kiedy przeczytasz w naszym artykule, że sporty wodne to idealny pomysł na wakacje. Na popularności zyskują ostatnio deski SUP, czyli stand up paddle, które gorąco polecamy! W tym artykule dowiesz się co nieco o tym, czym jest SUP i co deska daje użytkownikowi oraz nieco więcej o tym, jak zabrać się za pływanie i na co się przygotować decydując się na przygodę ze stand up paddle. Gotowi na garść cennych porad? Zaczynamy!

CZYM JEST SUP?

SUP to sport, który powstał na pięknych Hawajach. Jak sama nazwa wskazuje, polega na „wiosłowaniu na stojąco”. Pływający porusza się na desce napędzanej za pomocą wiosła nazywanego pagajem. Co ciekawe, SUP to nie tylko swobodne wiosłowanie. Na desce możemy również uprawiać jogę czy fitness lub wędkować. Dzięki swojej wyporności, deski bez problemu zmieszczą więcej niż jedną osobę. Możemy zatem wziąć ze sobą pasażera. Wiosłowanie to nie tylko wspaniały relaks, ale również niezły trening całego ciała. Zachęciliśmy Was? Deski w dłoń!

CO WIEDZIEĆ I ZROBIĆ ZANIM WEJDĘ NA DESKĘ?

Zacznijmy od tego, z czego składa się zestaw do pływania. Będą to: deska, wiosło (pagaj), statecznik, który wpinamy w spód deski, smycz, którą zaczepiamy do kostki i oczywiście kamizelka ratunkowa. Mamy już wszystko. Co teraz? Zacznijmy od regulacji wiosła. Stań prosto i oprzyj wiosło o ziemię naprzeciwko siebie. Podnieś dowolną rękę w górę i wyreguluj wiosło tak, by sięgało do nadgarstka podniesionej ręki. Zrobione? Chwyć deskę za uchwyt i przenieś ją do wody. Pamiętaj, że to spory sprzęt, więc może przeszkadzać ci wiatr. Ustaw czubek deski prosto w kierunku, z którego wieje i skieruj się w stronę wody. Połóż deskę na brzegu, podnieś jej tylną część tak, by statecznik nie zawadzał o ziemię i zwoduj swoją dechę.

ŁAPIEMY RÓWNOWAGĘ

Początki bywają trudne. Zalecamy cierpliwość. Zacznij od pozycji klęczącej. Połóż wiosło na desce prostopadle do niej. Wejdź na deskę trzymając wiosło i klęknij. Połóż wiosło na kolanach i złap równowagę. Wyczuj ruchy deski i swój ciężar. Możesz zacząć delikatnie wiosłować w tej pozycji. Kiedy już się przyzwyczaisz, spróbuj wstać. Ustaw stopy równolegle do długości deski po dwóch stronach uchwytu do przenoszenia. Powinieneś stać dokładnie na środku SUPa. Lekko ugnij kolana. Znowu powoli i spokojnie wyczuj swój ciężar i zachowanie deski. Jeśli czujesz, że mocno się chwiejesz, użyj wiosła do złapania równowagi. Chwyć je pewnie w obie dłonie, prostopadle do deski, jak chodzący po linie cyrkowiec. Nie spiesz się. Powoli złap równowagę i poczuj się pewnie.

ZACZYNAMY PŁYWAĆ

To już ostatni etap! Zaszedłeś już daleko. Co robimy teraz? Zadbaj o odpowiednią pozycję. Kolana powinny być lekko zgięte – dadzą Ci odpowiednią amortyzację do wiosłowania. Zachowaj proste plecy, a podczas pracowania pagajem używaj również bioder i kolan. Nie sięgaj wiosłem za daleko. Zmęczysz się i nie popłyniesz szybciej, a tylko rozbolą Cię plecy. Chwyć prawą dłonią górny uchwyt wiosła, a lewą drążek. Żeby płynąć prosto wiosłuj raz z jednej, raz z drugiej strony. Dłonie na wiośle powinny znajdować się w takiej odległości, jak Twoje barki. Wiosłuj z jednej strony. Kiedy za bardzo zaczniesz skręcać, zamień ręce i wiosłuj z drugiej. Upewnij się, że pracujesz największą powierzchnią pióra wiosła (czyli tej części, którą zanurzasz w wodzie). Na początku musisz nastawić się na kilka upadków. Jeśli masz kamizelkę, nie masz się o co martwić. Nie bój się spadania do wody. Jeśli upadniesz na deskę to możesz się posiniaczyć. Uważaj też na wiosło, ale najlepiej go nie wypuszczaj, żeby nie odpłynęło za daleko od deski.

To już wszystko! Z tymi radami niedługo zostaniesz władcą jezior, rzek i mórz. Chwytaj za wiosło i deskę i ruszaj do wody. Dzięki SUP nawet w lokalnym jeziorku poczujesz się, jakbyś był na Hawajach. Do zobaczenia na wodzie!

Zobacz również

Jakie akcesoria kupić w komplecie z SUP?

Jakie akcesoria kupić w komplecie z SUP?

Dobry sprzęt to podstawa. Każdy sport będzie dużo łatwiejszy w opanowaniu i przyjemniejszy, jeśli sprzęt, którego będziemy używać będzie odpowiedniej jakości. Warto zainwestować w odpowiednie narzę...

Czytaj dalej
Co to jest SUP, czyli Stand Up Paddle?

Co to jest SUP, czyli Stand Up Paddle?

SUP to skrót od Stand Up Paddle. Po polsku, w luźnym tłumaczeniu, wiosłowanie na stojąco. Pewnie już spotkaliście się z (do niedawna) niecodziennym widokiem człowieka stojącego z wiosłem na desce. ...

Czytaj dalej