Przejdź do treści

Artykuł: Jakie akcesoria kupić w komplecie z SUP?

Jakie akcesoria kupić w komplecie z SUP?

Jakie akcesoria kupić w komplecie z SUP?

Dobry sprzęt to podstawa. Każdy sport będzie dużo łatwiejszy w opanowaniu i przyjemniejszy, jeśli sprzęt, którego będziemy używać będzie odpowiedniej jakości. Warto zainwestować w odpowiednie narzędzia i akcesoria, które ułatwią korzystanie ze sprzętu i sprawią, że uprawianie sportu będzie komfortowe i satysfakcjonujące. Z tego tekstu dowiesz się, jakie akcesoria można dołączyć do deski SUP. Zaczniemy od najważniejszych elementów, bez których nie możesz się obejść, czyli pagaja (wiosła), smyczy (leash) i kamizelki ratunkowej. Do tych mocnych zawodników dołączą później dodatki, które mogą sporo ułatwić. Zacznijmy przegląd.

PAGAJ

Na początek najlepiej użyć regulowanego wiosła, które wygodnie dopasujesz do swojego wzrostu. Za krótkie wiosło obciąża plecy, a zbyt długie wymęczy ramiona. Istotna będzie też szerokość pióra, czyli tej części pagaja, którą zanurzamy w wodzie. Wąskie pióro wymaga mniejszego natężenia siły, podczas gdy szerokie pozwoli na szybsze poruszanie się po wodzie, ale będzie wymagało większej siły. Możemy spotkać wiosła wykonane z włókna szklanego, aluminium, drewna, tworzyw sztucznych lub włókna węglowego. Najpopularniejsze i prawdopodobnie najlepsze będzie ostatnie, czyli włókno węglowe. To lekki i odporny na uszkodzenia materiał. Włókno szklane i drewno też będzie okej. Aluminium to z kolei tańszy wybór.

SMYCZ

Leash, czyli smycz, której jeden koniec przypinamy do deski, a drugi do swojej nogi zabezpiecza sprzęt przed odpłynięciem od nas po upadku. Jej długość powinna odpowiadać długości deski. W sprzedaży znajdziecie smycze proste i skręcone, jak kabel telefoniczny. Prosty sznurek często wpada do wody i stawia drobny opór podczas pływania. Skręcony natomiast czasem dostaje się pod stopę, ale za to mniej się plącze. Sami zdecydujcie, który least będzie najbardziej odpowiedni właśnie dla Was i waszej deski SUP.

KAMIZELKA

Kamizelka asekuracyjna to absolutny must have! Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Pamiętajcie jednak też o tym, że na wodach, które patroluje WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) i Policja, posiadanie kamizelki jest wymagane prawem. Za jej brak możecie zapłacić mandat lub zostać poproszeni o wyjście z wody. Kamizelka powinna mieć odpowiednią wyporność. Możecie znaleźć modele nylonowe lub neoprenowe. Większość z nich nie przypomina „kapoków”, które pamiętacie ze szkolnych spływów kajakowych. Dobierzcie najbardziej odpowiadający Wam model.

INNE

Co jeszcze warto mieć lub można dokupić do deski SUP? Pierwsze co wpada nam do głowy to buty, pianka i torba na sprzęt. Pomyśl czy będziesz pływać w chłodnej wodzie. Jeśli tak, zaopatrz się w piankę. Przede wszystkim warto jednak postawić na buty, żeby nie zranić stóp i nie zanurzać ich co chwila w chłodnej wodzie. Jeśli planujesz dłuższe wycieczki, kup wodoodporny worek lub pudełko na telefon, wodę itp. Jeśli decydujesz się na pompowaną deskę, koniecznie dokup dobrą pompkę, dzięki której nie stracisz dużo czasu i energii na napełnienie sprzętu powietrzem. Możesz już zacząć zbierać potrzebne akcesoria!

Zobacz również

Co to znaczy flex deski snowboardowej i w jaki sposób wpływa na jej zachowanie?

Co to znaczy flex deski snowboardowej i w jaki sposób wpływa na jej zachowanie?

Zanim przystąpi się do zakupu deski na snowboard, należy wiedzieć czego szukamy. Oprócz długości czy kształtu należy również określić flex, którego szukamy. Tylko co to jest flex deski? Flex na ję...

Czytaj dalej
Jak zacząć pływać na SUP?

Jak zacząć pływać na SUP?

Masz ochotę spróbować tego lata czegoś nowego? Pewnie nie zdziwisz się, kiedy przeczytasz w naszym artykule, że sporty wodne to idealny pomysł na wakacje. Na popularności zyskują ostatnio deski SUP...

Czytaj dalej