Przejdź do treści

Artykuł: Co to znaczy flex deski snowboardowej i w jaki sposób wpływa na jej zachowanie?

Co to znaczy flex deski snowboardowej i w jaki sposób wpływa na jej zachowanie?

Co to znaczy flex deski snowboardowej i w jaki sposób wpływa na jej zachowanie?

Zanim przystąpi się do zakupu deski na snowboard, należy wiedzieć czego szukamy. Oprócz długości czy kształtu należy również określić flex, którego szukamy.

Tylko co to jest flex deski?

Flex na język polski możemy tłumaczyć jako “elastyczność”, “twardość”, “reaktywność”. Jednak to angielskie słówko na tyle już przyjęło się w snowboardowej terminologii, że raczej nie używa się polskich odpowiedników. Flex deski snowboardowej to określenie jak bardzo twarda i niewyginająca się będzie. Zwykle określany jest w skali od 1 do 10 gdzie 1 to deska bardzo miękka a 10 bardzo twarda. Każdy producent jednak używa własnej skali i deska o takim samym oznaczeniu flexu od dwóch różnych producentów nie będzie miała identycznych właściwości, więc trzeba być na to uczulonym.

Jaki rodzaj flexu wybrać?

Rodzaj flexu, jaki powinniśmy wybrać, zależy od wielu czynników. Pierwszym jest poziom naszych umiejętności, kolejnym zaś styl jazdy przez nas preferowany.

Niski flex, czyli bardziej miękkie deski polecane są dla początkujących. Dlaczego? Ponieważ miękka deska jest mniej responsywna, czyli nie reaguje aż tak boleśnie dokładnie na nawet niewielkie ruchy. A zapewniamy, że początkujący rider będzie wykonywać naprawdę wiele niezbyt skoordynowanych ruchów, deska o niskim flexie nam je wybaczy i zapewni większą stabilność. Niestety, miękkie deski nie nadają się raczej do szybkiej jazdy, polecane są bardziej do zabawy w snowparku i robienia tricków.

Flex średni to deski o bardziej uniwersalnym przeznaczeniu. Będą dobrze się sprawować na rampach i skoczniach, ale jednocześnie wymagają odrobinę większych umiejętności. Nie nadają się więc dla kompletnych nowicjuszy, ale jeśli jesteś już nieco obyty z deską, to średni flex będzie jak znalazł. Deski medium trzymają dobrą stabilność przy większych prędkościach, chociaż nie poleca się ich do jazdy w puchu. Sprawdzają się też przy freestylu. Jeśli nie chcesz często wymieniać sprzętu i szukasz deski, która posłuży ci przynajmniej przez kilka sezonów, wybierz umiarkowany flex.

Deski o najwyższym oznaczeniu flexu kupują raczej bardzo doświadczeni riderzy i zawodowcy. Charakteryzują się one największą responsywnością, dlatego każdy ruch ridera powinien być wyważony i precyzyjny, bo spotyka się on z natychmiastową odpowiedzią snowboardu. Mimo że kompletnie nie sprawdzają się w snowparku czy przy jibbingu, są niezastąpione do szybkiej jazdy. Mają bardzo dużą stabilność i mocno trzymają krawędź. Jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę ze snowboardem, twarda deska utrudni ci naukę.

Każdy flex deski snowboardowej ma swoje zalety i wady. Nie da się jednoznacznie określić, który jest lepszy, bo każda twardość ma służyć do innego stylu jazdy, bo inaczej wpływa na zachowanie naszej deski. Pamiętajmy jednak, że nie tylko flex deski ma na to wpływ, bo to samo oznaczenie spotkamy również na butach i wiązaniach i te również musimy dobrać pod kątem stylu jazdy i umiejętności.

Zobacz również

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich - rodzaje kasków na snowboard

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich - rodzaje kasków na snowboard

Kask na snowboard  jest konieczny i według obowiązującego prawa bezwzględnie muszą go mieć osoby poniżej 16 roku życia. Jednak dla nas oczywiste jest, że kask snowboardowy to coś, co tak naprawdę ...

Czytaj dalej
Jakie akcesoria kupić w komplecie z SUP?

Jakie akcesoria kupić w komplecie z SUP?

Dobry sprzęt to podstawa. Każdy sport będzie dużo łatwiejszy w opanowaniu i przyjemniejszy, jeśli sprzęt, którego będziemy używać będzie odpowiedniej jakości. Warto zainwestować w odpowiednie narzę...

Czytaj dalej