Przejdź do treści

Artykuł: Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich - rodzaje kasków na snowboard

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich - rodzaje kasków na snowboard

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich - rodzaje kasków na snowboard

Kask na snowboard  jest konieczny i według obowiązującego prawa bezwzględnie muszą go mieć osoby poniżej 16 roku życia. Jednak dla nas oczywiste jest, że kask snowboardowy to coś, co tak naprawdę powinien mieć każdy rider. Nie da się przecenić swojego bezpieczeństwa na stoku czy podczas robienia ewolucji, a ochrona głowy jest bardzo istotna. Jaki kask na snowboard wybrać? Żeby poznać odpowiedź na to pytanie, należy wiedzieć jakie rodzaje kasków mamy do wyboru. A jest ich kilka. 

Kask snowboardowy czy narciarski?

Wiele osób zastanawia się, czy kaski snowboardowe i narciarskie  czymś się różnią? Odpowiedź brzmi: owszem, ale nie są to znaczące różnice, są głównie kosmetyczne. Delikatne zmiany w kształcie czy odważniejszy wybór kolorów. Bez problemów da się jeździć na desce w kasku narciarskim i na odwrót, istotne jest jedynie w czym jest nam wygodniej.

Jakie są rodzaje kasków na snowboard?

Najczęściej wybieranym rodzajem kasków jest kask snowboardowy klasyczny. Miewa on różne kształty, bardziej zaokrąglone, jak i smuklejsze. Jego budowa zapewnia ochronę głowy i czoła. Część zakrywająca uszy jest niezabudowana, okryta jedynie miękkim materiałem, który zapewnia ochronę przed zimnem, ale nie tłumi i nie zniekształca dźwięków otoczenia. Dlatego kask klasyczny polecany jest przede wszystkim początkującym, którzy powinni słyszeć chociażby polecenia instruktora.

Kolejnym rodzajem kasku jest kask z tzw. twardym uchem. Odznaczają się zabudowaną częścią osłaniającą uszy, dzięki czemu zapewnia nieco większą ochronę w razie wypadku, ale również tłumi dźwięki otoczenia. Kask ten należy dobrać szczególnie starannie do swojej głowy, bo z uwagi na budowę nie posiada on regulacji.

Tym, co każdy rider ma z tyłu głowy kupując kask, jest fakt, że do kasku trzeba dobrać gogle. Problem ten rozwiązują kaski z wbudowanymi goglami. Są one integralną częścią kasku, więc zawsze doskonale pasują, a my nie musimy przejmować się dobieraniem odpowiedniego kształtu do naszego wymarzonego kasku.

Jak dobrać odpowiedni kask na snowboard dla dziecka

Kask snowboardowy dla dziecka czy nastolatka jest niezbędny, bo zgodnie z prawem nie mogą jeździć bez nich. Dla młodszych dzieci wybierajmy kaski z miękkim uchem. Pamiętajmy także o tym, by starannie dobrać kask do głowy, bo zbyt duży lub zbyt mały nie będzie zapewniał tak dobrej ochrony. W kaskach na snowboard dla dzieci ważne są też opcje regulacji, by kask posłużył dłużej niż jeden sezon.

Wybór jest szeroki i każdy z pewnością znajdzie odpowiedni kask na deskę. I, mimo że dla dorosłych nie są one obowiązkowe, my gorąco zachęcamy do noszenia kasków bez względu na wiek. W końcu wiele wypadków na stoku nie dzieje się z naszej winy i nietrudno jest o kontuzję. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich i noś kask.

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę przy doborze kombinezonu na snowboard?

Na co zwrócić uwagę przy doborze kombinezonu na snowboard?

Ubrania na snowboard to temat, o którym można dyskutować bez końca. Moda nie stoi w miejscu i zmienia się cały czas. Dlatego też, mimo że był czas, gdy każdy, kto zjawił się na stoku miał na sobie...

Czytaj dalej
Co to znaczy flex deski snowboardowej i w jaki sposób wpływa na jej zachowanie?

Co to znaczy flex deski snowboardowej i w jaki sposób wpływa na jej zachowanie?

Zanim przystąpi się do zakupu deski na snowboard, należy wiedzieć czego szukamy. Oprócz długości czy kształtu należy również określić flex, którego szukamy. Tylko co to jest flex deski? Flex na ję...

Czytaj dalej