Przejdź do treści

Artykuł: Czy warto zmienić buty i wiązania snowboardowe na system Step On?

Czy warto zmienić buty i wiązania snowboardowe na system Step On?

Czy warto zmienić buty i wiązania snowboardowe na system Step On?

Burton Step On, to nowy system szybkiego łączenia butów z deską. Step On często mylony jest z starym systemem step in, który szczerze mówiąc nie do końca się sprawdzał, ale miał swoich zwolenników i do tej pory widuję deski z tymi wiązaniami mimo tego, że produkowane były lata temu.

Najnowsze wiązania z butami mają zupełnie inne rozwiązania niż te sprzed lat, główną różnicą jest to, że miejsca łączenia buta z wiązaniem są umieszczone ponad podeszwą buta co ułatwia nam wpięcie mimo śniegu przyklejonego do wiązania czy buta. Mamy 3 miejsca w, których but wskakuje w wiązanie.
Główny klin znajduję się na pięcie buta a dwa pozostałe przy palcach z lewej i prawej strony. Wypięcie z wiązania umożliwia nam dźwignia, którą wystarczy unieść do góry i zrobić krok w przód. Wydaję się łatwe nie? I takie właśnie jest!

Instruktorem snowboardu jestem 12 lat a w sklepie Fun Wind pracuje 6 lat i znam opinie klientów, którzy zakupili u nas swoje zestawy, bo lubią do nas wracać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Często słyszę jak nasi klienci z uśmiechem na ustach opowiadają o tym jak ich rodzina lub przyjaciele, którzy jeżdżą na nartach w końcu nie muszą na nich czekać! „Panie Kubo, odpycham się, pyk pyk i jadę na dół”.

Wyobraźcie sobie miny waszych znajomych na nartach, którzy zatrzymują się żeby znowu na was czekać a wy przejeżdżacie obok nich zapięci w wiązania i to oni muszą was teraz gonić a nie wy ich!

Często słyszę jak ktoś opowiada że, w końcu nie musi siadać na śniegu a czasem nawet , że w końcu mam suche spodnie na tyłku, w takich przypadkach pół żartem, pół serio proponuje zakup nowych spodni.

Step On może być bardzo dobrym ułatwieniem pracy każdego instruktora, sam używam ich w pracy na stoku jak i wielu moich kolegów z branży snowboardowej.

Ucząc kursantów w szkółce snowboardowej, 80% czasu spędzamy z jedną nogą wpiętą w deskę a drugą mamy wypiętą bo musimy podtrzymywać osobę początkującą, podbiec w razie wywrotki, podejść pod górkę a następnie znowu musimy się wpinać żeby pokazać kolejny ruch jaki mamy wykonać na desce, a teraz wyobraźmy sobie to że, robimy to wszystko bez zapinania pasków i ile czasu i energii zaoszczędziliśmy.

Ktoś pewnie się teraz uśmiecha i myśli sobie, „przecież jesteś instruktorem! Dla ciebie to wakacje i sobie pojeździsz!”. To wyobraź sobie ,że przez 8h wypinasz i zapinasz wiązania, uczysz, biegasz, skaczesz, podchodzisz, zjeżdżasz i nie idziesz o 13 na aperolka i obiad jak na feriach we Włoszech bo masz grafik zapisany od rana do wieczora. Raczej mało się to kojarzy z wakacjami co? Ale myślę że praca instruktora to kolejny dobry temat dlatego nie będę się rozpisywał. Ale wyobraź sobie teraz że jedna z tych czynności Ci odchodzi. Jak może być łatwiej, to czemu z tego nie skorzystać?

Najczęściej zadawany pytania:

● Czy to jest bezpieczne, nie wypina się?

Myślę że taka firma jak Burton zbyt dużo mogłaby stracić gdyby coś co wypuścili na rynek nie działałoby

tak jak powinno albo robiło nam krzywdę, bo wyobraźmy sobie że podczas jazdy jedna noga wypina nam

się z wiązania. Skończyłoby się to pewnie tragedią, bólem i wizytą w szpitalu. Burton przez parę lat

pracował nad tym systemem i przeszedł on wiele testów, które udowadniają że nie ma szans na to by wiązanie wypinało się. Step On wypuścili na rynek dopiero w momencie w którym byli w 100% pewni ,że jest on bezpieczny i nic takiego się nie wydarzy. Jest on już 4 rok w sprzedaży i nie słyszałem żeby coś takiego się wydarzyło.

● Da się to zapiąć w puchu ?

Jasne że da się zapiąć w głębokim śniegu, było by to słabe rozwiązanie gdybyśmy mogli jeździć w jednych warunkach a w innych już nie. Wystarczy wyczyścić tak jak każde inne wiązanie ze śniegu i przycisnąć, po pierwszym kliknięciu but nam się nie wypnie a po dociśnięciu podczas jazdy lub na trochę twardszym terenie zapnie się do końca.

● Każdy może na tym jeździć ?

Step on jest dobry dla początkujących jak i zaawansowanych riderów.

 

● But od Step On pasuję do innych wiązań?

Nie, but ma specjalne zatrzaski które nie mieszczą się w zwykłe wiązania.

● Pewnie kosztuje to 3 razy więcej niż normalne rozwiązanie?

But i wiązanie kosztuję tyle samo co zestaw bez rozwiązania Step On.

● Pewnie ten system trzyma gorzej niż normalne wiązanie?

Nie odczułem tego podczas jazdy, wiązania i buty możemy kupić różnej twardości.

● To jakie to ma wady ?!

Od lat jeżdżę na snowboardzie w klasycznych wiązaniach i jak pierwszy raz założyłem Step On, próbowałem znaleźć jakieś wady, ale za bardzo nie miałem się do czego przyczepić, wstajesz z krzesełka kładziesz nogę w wiązaniu zamiast na desce i jedziesz na dół. Na początku miałem problem z wpięciem się na stromym stoku, aha mam ich !!, ale po paru razach prób i błędów znalazłem na to najlepszy sposób i już mi to nie przeszkadzało. Jedyne minusy jakie słyszałem to to że podczas jazdy wiązania wydają dźwięk skrzypienia? Mi to osobiście nie przeszkadzało ale jak ktoś chce się do czegoś przyczepić to zawsze coś znajdzie.

Mam nadzieję że udało mi się rozwiać wasze wszystkie wątpliwości odnośnie najnowszego systemu Step On a jeżeli macie więcej pytań śmiało możecie do nas dzwonić, pisać lub po prostu nas odwiedzić i spróbować się wpiąć „na sucho”.

Do zobaczenia na stoku !

Zobacz również

W jakim wieku można zaczynać jeździć na desce snowboardowej?

W jakim wieku można zaczynać jeździć na desce snowboardowej?

Na snowboardzie jeżdżę od ponad 30 lat, instruktorem jestem od lat 20.Na nartach jeździłem zanim Jake Burton wynalazł snowboard. Znam dobrze oba te sporty.Moje obie córki zaczynały w wieku 3 lat od...

Czytaj dalej
WYJAZD ZIMOWY DO SZWAJCARII Z MAŁYMI DZIEĆMI

WYJAZD ZIMOWY DO SZWAJCARII Z MAŁYMI DZIEĆMI

Wiele osób zastanawia się jak w tym sezonie zorganizować wypoczynek w górach z małymi dziećmi.Popularne wyjazdy rodzinne ze szkoleniem dla najmłodszych do Włoch nie odbędą się.Wyjazdy w polskie gór...

Czytaj dalej