Przejdź do treści

Artykuł: W jakim wieku można zaczynać jeździć na desce snowboardowej?

W jakim wieku można zaczynać jeździć na desce snowboardowej?

W jakim wieku można zaczynać jeździć na desce snowboardowej?

Na snowboardzie jeżdżę od ponad 30 lat, instruktorem jestem od lat 20.

Na nartach jeździłem zanim Jake Burton wynalazł snowboard. Znam dobrze oba te sporty.

Moje obie córki zaczynały w wieku 3 lat od nart, ale to było ponad 20 lat temu , kiedy najkrótsza deska snowboardowa miała 100cm i była bardzo sztywna. Jak skończyły 6 lat przesiadły się na snowboardy i dzisiaj uczą już jazdy na desce swoje dzieci.

Obecnie kiedy firma Burton ma w swojej ofercie buty, deski, wiązania i stroje dla dzieci w wieku od 1 roku nauka snowboardu jest już możliwa z takimi maluchami ! TAK z rocznymi dziećmi. Oczywiście w formie zabawowej, oczywiście najpierw 15 minut, oczywiście przy ładnej pogodzie, oczywiście w beztroskiej atmosferze zabawy.

Wszystkim niedowierzającym polecam analogię do jazdy na rowerze. Dzisiaj kiedy mamy modę na rowerki „chodzone“ i rezygnowanie z bocznych kółek nikogo nie dziwi widok 2-latków na rowerkach bez pedałów i 3-4 latków pedałujących bez pomocy bocznych kółek.

Jeszcze kilka lat temu taki widok należał do rzadkości

Wracając do nauki snowboardu doskonale znam te wszystkie nieprawdziwe argumenty że trzeba zaczynać od nart, że deska jest niezdrowa na biodra itd.

Fakty są następujące :

 • Burton ma leciutki i miękki sprzęt do jazdy dla maluchów (deski od 80cm długości i 11 kg wagi / buty od rozmiaru 24/13,5cm)
 • Deski dla dzieci mają lekko wypukły spód, aby dziecko nie łapało krawędzi podczas jazdy ześlizgiem
 • do desek Burtona można montować zwijaną linkę do ciągnięcia lub asekurowania dziecka

 • Kombinezony, rękawiczki i bielizna są dostępne w rozmiarach od 18 miesięcy (76cm wzrostu)
 • Dla najmłodszych dzieci są dostępne kaski, gogle, a nawet ochraniacze na plecy
 • W każdej dobrej stacji narciarskiej są wydzielone i ogrodzone tereny do nauki dla dzieci z wyciągami typu „taśma“

 • Dziecko stoi na desce bokiem, ale stopy i nogi ustawione są symetrycznie i naturalnie
 • Dziecko jeździ zarówno prawą, jak i lewą nogą do przodu i nie przeciąża jednostronnie układu kostno-stawowego
 • Dzieci bardzo rzadko ulegają kontuzjom nawet po licznych upadkach, które na początku są nieuniknione
 • Sprzęt snowboardowy jest dużo lżejszy od narciarskiego, a buty wygodniejsze i cieplejsze
 • Snowboard daje małym dzieciom mnóstwo radości i beztroskiej zabawy, a zainteresowanie i uznanie starszych często jest powodem do dumy malucha

Słowem nie ma ani sprzętowych, ani medycznych ani mentalnych przeciwskazań do tego żeby dziecko zaczynać uczyć jazdy na desce jak tylko nauczy się chodzić!

W Fun Wind Burton Authorised Dealer od lat dbamy o najmłodszych. Ponieważ to rodzinna firma i obecnie już trzecie pokolenie z powodzeniem jeździ na desce zamawiamy dużo sprzętu i ubiorów dla najmłodszych, ponieważ dobrze znamy i rozumiemy ich potrzeby.

Również nasza wypożyczalnia sprzętu przy Wale Miedzeszyńskim 377 w Warszawie dysponuje deskami od 70cm długości i butami od 13,5cm.

Jeżeli chodzi o szkolenie najmłodszych to co roku obok naszego obozu młodzieżowego Snow Camp mamy grupę Family Camp dla dzieci od lat 6 do 10, a od zeszłego sezonu również Kids Camp dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Zimą 2021 (16-23 stycznia) zapraszamy najmłodszych z rodzicami w Dolomity do Val di Fiemme.

W marcu wybieramy się na Passo san Pellegrino gdzie mamy idealne warunki szkoleniowe (hotel na stoku). Szczegóły znajdziecie na stronie https://funwind.com.pl/pages/wyjazdy

W naszym sklepie przy Wale Miedzeszyńskim 377 w Warszawie zawsze chętnie doradzimy, pokażemy zdjęcia czy filmiki z zajęć z najmłodszymi. W sklepie mamy też deski Riglet  do zajęć z maluchami w domu i Wasze dziecko może bez problemu na takiej desce u nas poćwiczyć.

 

Jeżeli przekonałem Was, że warto spróbować postawić na deskę Wasze dziecko to się bardzo cieszę bo to naprawdę piękny sport !

 

Paweł Jędrzejewski

Snowboardowy pasjonat, instruktor, tata i dziadek :)

Zobacz również

BURTON STEP ON 2021 - JUŻ W SKLEPIE!
STEP ON

BURTON STEP ON 2021 - JUŻ W SKLEPIE!

Już dostępna jest nowa kolekcja Wiązań i Butów Burton Step-On. Burton Step On to nowość w systemie szybkiego mocowania butów snowboardowych do wiązań. Burton nad projektem pracował bardzo długo a d...

Czytaj dalej
Czy warto zmienić buty i wiązania snowboardowe na system Step On?
STEP ON

Czy warto zmienić buty i wiązania snowboardowe na system Step On?

Burton Step On, to nowy system szybkiego łączenia butów z deską. Step On często mylony jest z starym systemem step in, który szczerze mówiąc nie do końca się sprawdzał, ale miał swoich zwolenników ...

Czytaj dalej