Przejdź do treści

Artykuł: Jak dobrać buty snowboardowe do freestyle?

Jak dobrać buty snowboardowe do freestyle?

Jak dobrać buty snowboardowe do freestyle?

Buty snowboardowe to na maksa istotny element wyposażenia snowboardowego. Jeśli zastanawiasz się w co zainwestować, a na czym zaoszczędzić, buty to zdecydowanie bardzo ważna część zestawu ridera i warto kupić droższy model, który zapewni Ci odpowiedni komfort. Buty można też wypożyczyć razem ze sprzętem przy stoku, jednak nie polecamy tej opcji. Wygodny but to podstawa dobrej zabawy i dobrego samopoczucia podczas jazdy. Wiele modeli posiada termodynamiczne wkładki, które po kilku użyciach dopasowują się do stopy. Zakładanie butów z wypożyczalni przekreśla tę istotną funkcję. W dobrze dopasowanych butach poczujecie się pewnie, stabilnie i komfortowo. Szukasz butów do jazdy freestyle’owej? W takim razie jesteś już bardziej doświadczony! Oto kilka dobrych rad, które mogą Ci pomóc.

Pod sformułowaniem freestyle może kryć się sporo różnych technik i odmian. Freestyle’ujesz na stoku? A może przede wszystkim interesują Cię skoki i ewolucje w snowparku? Do każdej odmiany dopasujesz idealne buty. Główną cechą, którą trzeba wziąć pod uwagę w kwestii dopasowania buta pod styl jazdy jest jego twardość. Wyraża się ją w dziesięciostopniowej skali.

Zacznijmy od jibbingu. Jeśli szukasz butów do skakania na boksy i barierki, powinieneś rozejrzeć się za nieco bardziej miękkimi modelami. Pozwolą one na dokładne wygięcie deski podczas wykonywania trików. W tego typu skokach prędkość jest nieco mniejsza, co również skłaniałoby do wyboru bardziej miękkiego buta. We wspomnianej już skali szukaj butów o twardości w przedziale 2-6.

Co jeśli skaczesz na snowparku, ale wybierasz raczej rampy typu halfpipe lub kicker? Wtedy będziesz potrzebował oczywiście rozwinąć nieco wyższą prędkość. Do tego lepiej zainwestować w twardszy but. Pozwoli on na zachowanie stabilnej pozycji podczas jazdy, bardzo dokładne, zgodne z zamiarami wybicie, jak i bezpieczne lądowanie. Twardość butów, które polecamy riderom wybierającym się na skocznie oscyluje w granicach 5-9 punktów.

Freestyle można uprawiać również podczas jazdy na stoku, bez planowania wizyty w snowparku. Wymaga on idealnie opanowanej techniki i sporo wyobraźni i finezji. To zdecydowanie rozrywka dla bardziej zaawansowanych riderów, którzy wiedzą, jak obejść się z deską snowboardową. Jakie buty polecamy do tego typu jazdy? Postawilibyśmy na twarde obuwie. Przy szybkiej lub dynamicznej jeździe po stoku będziesz potrzebował stabilności i pewności. Zapewnią ją twarde buty. Mówimy tutaj o 5-8 punktach w dziesięciostopniowej skali.

Pamiętaj też o dobraniu odpowiedniego i wygodnego dla Ciebie systemu wiązania i rozmiaru. Zostaw trochę miejsca w bucie na grubą, oddychającą skarpetę. Zmierz dokładnie stopę stawiając ją na kartce i odrysowując punkty przy dużym palcu i pięcie. Następnie użyj linijki. W twardszych butach, które polecamy dla części freestylerów czasem występuje system BOA z zaciskaną stalową linką. Możesz jednorazowo spróbować wypożyczyć buty z tym systemem i zobaczyć, jak Ci się na nim jeździ. Życzymy powodzenia w doborze butów!

Zobacz również

Rzeki Zbrzyca i Chocina czyli Bory Tucholskie widziane z SUP

Rzeki Zbrzyca i Chocina czyli Bory Tucholskie widziane z SUP

Najbardziej znaną rzeką przepływającą przez Bory Tucholskie jest oczywiście Brda. Ponieważ jednak na pobyt w Swornychgaciach (zwanych przez lokalesów Sworami) miałem tylko 2 dni zdecydowałem poznać...

Czytaj dalej
Co spakować na wyjazd na snowboardowy

Co spakować na wyjazd na snowboardowy

Kiedy już podejmiemy decyzję o wyjeździe na snowboard, przebrniemy przez wszystkie rezerwacje i niecierpliwie skreślając dni odczekamy aż do dnia wyjazdu, pozostanie przed nami już tylko jedno, pow...

Czytaj dalej