Przejdź do treści

Artykuł: Rzeki Zbrzyca i Chocina czyli Bory Tucholskie widziane z SUP

Rzeki Zbrzyca i Chocina czyli Bory Tucholskie widziane z SUP

Rzeki Zbrzyca i Chocina czyli Bory Tucholskie widziane z SUP

Najbardziej znaną rzeką przepływającą przez Bory Tucholskie jest oczywiście Brda. Ponieważ jednak na pobyt w Swornychgaciach (zwanych przez lokalesów Sworami) miałem tylko 2 dni zdecydowałem poznać 2 mniejsze i mniej znane okoliczne rzeki czyli Zbrzycę i Chocinę.

Zbrzyca

Zbrzyca ma spokojny nurt dlatego z campingu Kajaki-kaszuby.pl gdzie się zatrzymałem popłynąłem pod prąd i z powrotem. Camping jest nad samą rzeką Brdą i prosto spod busa wsiadłem na Sup-a i po kilkuset metrach Brdy wpłynąłem na jezioro Witoczno. Płynąc wzdłuż lewego brzegu jeziora znalazłem ujście rzeki Zbrzycy. Tak jak powiedział mi wlaściciel campingu Zbrzyca ma spokojny nurt i wiosłowanie pod prąd nie stanowi większego problemu. Zwłaszcza, że rzeka ta przepływa przez kilka jezior gdzie nurtu nie ma wcale. Po około 7km rzeki wpływamy na jezioro Śluza, a potem Parszenica. Z jeziora Parszczenica musiałem się wspomagać nawigacją w Google Maps aby znaleźć ujście Zbrzycy, ale udało się i po kolejnych kilkuset metrach leniwie płynącej rzeki wpłynąłem na jezioro Księże. Tam po ok 12 km od startu zawróciłem i ruszyłem w drogę powrotną. Wiejący południowo wschodni wiatr dał trochę w kośc na jeziorach Parszczenica i Śluza ale po wpłynięciu z powrotem w ujście Zbrzycy było już „z górki”. Cała wycieczka zajęła niecałe 6 godzin, a piękna, ciepła i słoneczna pogoda zachęcała do pobytu na wodzie. Jeszcze tylko orzeźwiająca kąpiel w ujściu Brdy do jeziora Witoczno i po kilku minutach pakowałem SUP-a koło busa na campingu.

Rzeka Zbrzyca przez wielu uważana za najpiękniejszy dopływ Brdy warta jest dokładniejszego poznania, dlatego wrócę tam na pewno w przyszłym sezonie. Zwłaszcza, że w sezonie 2022 planuję dwu i kilkudniowe spływy, z które oczywiście opiszę na blogu Fun Wind.

Chocina

Spływ Chociną zacząłem w miejscowości Jonki, gdzie zawiózł mnie transfer z campingu Kajaki-kaszuby.pl . Chocina to nieduża, wąska i silnie meandrująca bardzo malownicza rzeka. Wiedząc, że napotkam na trasie płycizny i rzeczne wodorosty zamontowałem do mojej deski krótszego i mocniej pochylonego rzecznego fina. Z takim statecznikiem praktycznie nie ma problemu z czepiającymi się pekami wodorostów, a większość płycizn przepływa się nie schodząc z deski. Dlatego polecam go jako dodatkowe wyposażenie wszystkim użytkownikom SUP-ów planującym spływy rzekami.

Chocina, na odcinku do Chocińskiego Młyna szersza i mniej kręta po przenosce koło starego młyna węższa, kręta płynie przez las, ale również przez pola i łąki aż do malowniczego ujścia do jeziora Karsińskiego skąd po 2 km wplywamy w Swornychgaciach na Brdę i po kilku minutach kończymy spływ na campingu. Pogoda tak jak poprzedniego dnia piękna i te ok 20km wiosłowania było czysta przyjemnością. Czysta dosłownie bo zarówno rzeki, jak i jeziora Borów Tucholskich mają bardzo czystą wodę i piaszczyste dno.

Szczerze polecam!

Paweł Jędrzejewski

Informacje praktyczne :

Sprzęt

Zbrzyca

Polecam zdecydowanie deskę typu Touring, jest zdecydowanie szybsza na długich spływach i na pokładzie jest więcej miejsca na bagaż.

Mój wybór to Starboard Touring ZEN 12’6”.

https://sklep.funwind.com.pl/kategoria/deski-1/sup-deska-pompowana-starboard-2021-infl-touring-zen-126-x-30


Chocina ta sama deska, ale zdecydowanie z krótszym rzecznym finem.

Na dłuższe trasy oczywiście wodoodporne akcesoria Aquapac z moją ulubioną 40 litrową torbą na czele.

https://sklep.funwind.com.pl/torba-aquapac-trailproof-duffel

Zakwaterowanie

Polecam camping Kajaki-kaszuby.pl kilkaset metrów za centrum Swornychgaci. Cicho, nad samą rzeką Brdą, niedrogo, fajne stanowiska dla camperów i przyczep, firma wykonuje transfery, a właściciel p. Piotr zna doskonale okoliczne rzeki i jeziora.

http://www.kajaki-kaszuby.pl

Zobacz również

Górska rzeka na Mazowszu czyli SUP-em po Rawce

Górska rzeka na Mazowszu czyli SUP-em po Rawce

Rzeka Rawka o długości prawie 100km od źródeł do ujścia w całości objęta jest ochrona rezerwatową. Pod względem stopnia trudności zaliczana jest do rzek górskich. Szybki nurt, liczne meandry przyp...

Czytaj dalej
Jak dobrać buty snowboardowe do freestyle?

Jak dobrać buty snowboardowe do freestyle?

Buty snowboardowe to na maksa istotny element wyposażenia snowboardowego. Jeśli zastanawiasz się w co zainwestować, a na czym zaoszczędzić, buty to zdecydowanie bardzo ważna część zestawu ridera i ...

Czytaj dalej