Przejdź do treści

Artykuł: Górska rzeka na Mazowszu czyli SUP-em po Rawce

Górska rzeka na Mazowszu czyli SUP-em po Rawce

Górska rzeka na Mazowszu czyli SUP-em po Rawce

Rzeka Rawka o długości prawie 100km od źródeł do ujścia w całości objęta jest ochrona rezerwatową.

Pod względem stopnia trudności zaliczana jest do rzek górskich. Szybki nurt, liczne meandry przypominają momentami Czarną Hańczę, ale liczba leżących w nurcie drzew jest znacznie większa. Ponieważ to wszystko znajduje się godzinę jazdy od centrum Warszawy Rawkę można poznawać na 1-dniowych spływach.

O wybór trasy zapytałem w www.sosenka-kajaki.pl . Najpierw przez telefon potem osobiście w bazie firmy w Rudzie koło Skierniewic. Sympatycznie, konkretnie i profesjonalnie. Rzekę znają jak własną kieszeń. Za radą szefowej „Sosenki” wybrałem odcinek z Rudy do Autostrady A2. Stamtąd zabrał mnie bus firmy. Około 16km pięknej trasy przez Bolimowski Park Krajobrazowy.

Trasa dość trudna technicznie ze względu na liczne powalone drzewa i przenoski koło mostów. Mimo, że płynąłem w niedzielę w środku wakacji na wodzie spotkałem niewielu kajakarzy. SUP tradycyjnie wzbudzał duże zainteresowanie.

Używałem deski Allen Allrounda 10’2”x32”x5” 230 litrów z 3 krótkimi finami rzecznymi na naszej wypożyczalni Fun Wind. Był to bardzo dobry wybór i deska doskonale sprawdzała się na ciasnych zakrętach i przy przeciąganiu czy przepływaniu po pniach drzew. Dłuższe deski Touring też by się sprawdziły, ale zdecydowanie z krótszymi finami.

Spływ zajął ok 3 godzin i wymagał sporej koncentracji i pracy. Rzeka jest tak piękna i urozmaicona, że dystans i czas minęły niepostrzeżenie. Szczerze polecam wszystkim szukającym na SUP-ie trochę wysiłku i adrenaliny w pięknych okolicznościach przyrody bez udziału publiczności :-). Natomiast dla początkujących Rawka będzie trudna.

Informacje praktyczne :

dojazd za Google maps do bazy www.sosenka-kajaki.pl na miejscu wybór trasy i ustalenie szczegółów transferu

sprzęt deska Allround lub Touring z krótkim finem rzecznym najlepiej miękkim 

  • Allen Allrounda
  • wskazany leash
  • warto zabrać Aquapac i robić zdjęcia czy filmiki z akcji na rzece
  • na trasie brak gastronomii czy sklepów, zatem zapas jedzenia i wody pitnej trzeba zabrać ze sobą
  • płyn na komary konieczny, jak wszędzie tego lata (2021)

Polecam

Paweł Jędrzejewski

Zobacz również

Jak przechowywać deskę snowboardową poza sezonem?

Jak przechowywać deskę snowboardową poza sezonem?

Wszystko co dobre kiedyś się kończy! Tak samo jest z każdym zimowym sezonem jazdy na snowboardzie. Pora na ciepłe miesiące i okres oczekiwania na nadejście kolejnej zimy i powrotu na stok. Odkładam...

Czytaj dalej
Rzeki Zbrzyca i Chocina czyli Bory Tucholskie widziane z SUP

Rzeki Zbrzyca i Chocina czyli Bory Tucholskie widziane z SUP

Najbardziej znaną rzeką przepływającą przez Bory Tucholskie jest oczywiście Brda. Ponieważ jednak na pobyt w Swornychgaciach (zwanych przez lokalesów Sworami) miałem tylko 2 dni zdecydowałem poznać...

Czytaj dalej