JAK DOBRAĆ DESKĘ SNOWBOARDOWĄ?
MIT CZY PRAWDA?
Kiedy stoisz za swoją deską, jej długość powinna kończyć się gdzieś pomiędzy twoim nosem a brodą?
To może się zgadzać, ale najważniejsze są pewne detale. W tych czasach deski wyposażone są w zaawansowane technologie, ale mimo to są rzeczy, których twój snowboard nigdy nie zrobi: nie zadzwoni w twoje urodziny, nie pomoże ci przeprowadzić się do mieszkania na trzecim piętrze, ani nie odgadnie ILE MASZ WZROSTU.
Natomiast będzie wiedział ile ważysz i jak dużego masz buta - to są aspekty, które według nas, decydują o odpowiednim dla ciebie rozmiarze deski.
WAGA:
Każdy rozmiar deski przypisany jest do polecanej wagi (od minimum do maximum). Informację o polecanym zakresie wagi znajdziesz na naklejce przylepionej do spodu nowej deski. Pamiętaj - to tylko sugestia i deska może służyć tak samo dobrze jeśli znajdujesz się poza skalą, a komfortowo się na niej czujesz.
Zasada jest prosta: Jeśli znajdujesz się nieco poniżej skali, deska będzie troszkę sztywniejsza i odwrotnie - jeśli twoja waga przekracza sugerowane maximum, deska będzie miększa.
ROZMIAR BUTA:
Ważniejsza od długości deski jest jej SZEROKOŚĆ. Rozmiar twoich butów wpływa na rozmiar wiązań, a tym samym na relację między wiązaniem a deską, czyli kontrolę krawędzi.
Jeśli deska jest dla ciebie za szeroka, będzie ci ciężej przenieść się z krawędzi na krawędź i kontrolować deskę w fazie skrętu. Jeśli deska jest z kolei za wąska, ryzykujesz zahaczeniem butami o śnieg przy mocniejszym wyłożeniu w skręcie.
STYL JAZDY
Przy doborze deski, tak samo jak w przy zakupie butów, należy się zastanowić przede wszystkim nad stylem jazdy, który nam najbardziej odpowiada. Ci, którzy jeżdżą najchętniej w głębokim puchu, będą prawdopodobnie woleli nieco dłuższą deskę dla większej stabilności. Dla miłośników jazdy na railach i boxach polecamy coś krótszego - co ułatwi manewrowanie deską.
Twoja waga i rozmiar buta są najważniejszymi parametrami przy doborze sprzętu, ale pamiętaj: tak jak jazda na snowboardzie, rozmiar twojej deski jest kwestią osobistych preferencji.