Przejdź do treści

Artykuł: Jak poprawnie zmierzyć buty na snowboard?

Jak poprawnie zmierzyć buty na snowboard?

Jak poprawnie zmierzyć buty na snowboard?

Buty snowboardowe to najważniejszy element wyposażenia snowboardzisty. Możecie spytać: “Jak to, no a deska?!”. Prawda jest taka, że najlepiej dobrana do stylu jazdy i umiejętności deska nie zda się na nic, jeśli buty będą za duże, za małe, lub nieodpowiedniej szerokości.

W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam jak poprawnie należy zmierzyć buty na snowboard, by czerpać frajdę z jazdy i, co ważniejsze, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Więc co potrzeba, żeby poprawnie zmierzyć buty snowboardowe? Po pierwsze musimy poznać rozmiar naszej stopy. W tym celu:
  • Weź kartkę papieru
  • Stań na niej obiema stopami - to istotne, bo nasze stopy nie są idealnie takiej samej długości
  • Ugnij nogi w kolanach tak, jakbyś to zrobił na desce
  • Odrysuj stopy, starając się trzymać ołówek pod kątem prostym do podłogi
Gdy już mamy tak przygotowany obrys naszych stóp łączymy linią dwa najdalsze punkty. Zwykle to środek pięty i jeden z palców. Teraz wystarczy już tylko zmierzyć powstałą linię i dodać do niej ok. 0.5cm zapasu. I oto otrzymaliśmy długość, jaką mają mieć nasze buty na snowboard.

Jednak nie polecanym byłoby kupienie butów jedynie na tej podstawie. Nawet, jeśli planujesz zakupy przez Internet, dobrze jest wybrać się do sklepu sportowego i przymierzyć kilka par. Pozwoli to zorientować się, czy potrzebujesz butów szerszych, czy standardowe wystarczą, i określić który model jest dla Ciebie najwygodniejszy. Jeśli spędzimy kilka minut w butach będziemy mogli stwierdzić, czy nie obcierają, czy unieruchamiają stopę tak jak należy i czy są po prostu komfortowe.

Przede wszystkim jednak należy skupić się na rozmiarze. Częstym błędem jest kupowanie butów zbyt dużych. Dzieje się tak dlatego, że gdy stoimy wyprostowani buty snowboardowe w odpowiednim rozmiarze będą delikatnie uciskać nas w palce. Nie należy więc zapominać, że w tych butach będziemy raczej pochyleni i na ugiętych kolanach! W takiej pozycji stopa delikatnie cofa się i but z za małego staje się nagle w sam raz. Pamiętajmy również, że dobre buty na snowboard powinny unieruchamiać piętę. Nie musimy przejmować się, że wkładki się wyrobią i but stanie się za luźny, bo w większości modeli standardem są już wkładki termodynamiczne, które dopasowują się do stopy.

Kolejnym czynnikiem utrudniającym zakup butów w odpowiednim rozmiarze jest mierzenie ich wyłącznie w grubej skarpecie. Dzisiaj większość skarpet do jazdy jest termoaktywna i nie są one wcale grubsze od tych, które nosimy na co dzień. Ten sposób również przyczyni się do wybrania nietrafionego rozmiaru.

Kupowanie zbyt dużych butów nie tylko popsuje nam zabawę, ale może być wręcz niebezpieczne. Buty powinny poruszać się razem z naszą stopą, by dało się kierować deską. W przypadku butów za dużych nasza stopa się poruszy - ale buty i deska pozostaną w miejscu, dlatego mówimy o nich, że są o wiele mniej responsywne. Może być to groźne w przypadku, gdy zechcemy skręcić przed przeszkodą a deska nie zareaguje wystarczająco szybko. Sama jazda będzie również o wiele bardziej wymagająca i męcząca, skutecznie odbierając nam frajdę z pobytu na stoku.

Nie należy przesadzać też w drugą stronę. Za małe buty prowadzą do otarć, utrudniają krążenie i sprawią, że jazda ze świetnej zabawy zmieni się w koszmar.

Mając w głowie te zasady na pewno wybierzesz odpowiednie buty dla siebie, a to nie jest łatwa decyzja. Życzymy powodzenia!

Zobacz również

Gdzie kupić deskę snowboardową?

Gdzie kupić deskę snowboardową?

Kiedy w Twojej karierze ridera nadchodzi moment, w którym postanawiasz kupić własną deskę snowboardową, z pewnością chcesz, żeby zakup był idealny i odpowiadał wszystkim Twoim wymaganiom. Najlepiej...

Czytaj dalej
Jaka jest najlepsza deska snowboardowa na świecie?

Jaka jest najlepsza deska snowboardowa na świecie?

Wielu śmiałków podjęło tę próbę i wielu poległo. Poszukiwanie najlepszej deski snowboardowej na świecie jest jak poszukiwanie Świętego Graala. Tak samo kuszące, jak stojące pod wielkim znakiem zapy...

Czytaj dalej