Przejdź do treści

Artykuł: Jaka jest najlepsza deska snowboardowa na świecie?

Jaka jest najlepsza deska snowboardowa na świecie?

Jaka jest najlepsza deska snowboardowa na świecie?

Wielu śmiałków podjęło tę próbę i wielu poległo. Poszukiwanie najlepszej deski snowboardowej na świecie jest jak poszukiwanie Świętego Graala. Tak samo kuszące, jak stojące pod wielkim znakiem zapytania. Czy taki artefakt istnieje? Gdzie go znaleźć? Czym się charakteryzuje? Spróbujmy zebrać w całość wszystkie informacje, które posiadamy na temat tego wyjątkowego skarbu. Będzie to z pewnością deska, która tak samo dobrze sprawdzi się na snowparku, jak i podczas szybkiej jazdy na stoku. Nie popełnimy błędu, jeśli zabierzemy ją na freeride poza wyznaczoną trasą. Niech będzie lekka i zwrotna, wybaczająca błędy, ale też agresywna, kiedy zajdzie taka potrzeba. Freestyle, jazda techniczna oraz zabawa na przeszkodach i half-pipe’ie powinny być na niej tak samo łatwe i przyjemne.

Jaki wniosek z tych dociekań? Ten mityczny stwór nie istnieje! Przyjrzyjmy się elementom składowym deski snowboardowej i sprawdźmy, które cechy pokrywają się z Twoim stylem jazdy.

ROZMIAR

Powinien być dopasowany do Twojego wzrostu, wagi i rozmiaru buta. Najłatwiej określić go stając wyprostowanym i mierząc odległość między podłogą a podbródkiem. Wynik powinien dać nam odpowiednią długość. Sprzedawca sklepu stacjonarnego doradzi Ci dodatkowo w kwestii wagi i rozmiaru buta. Być może będziesz potrzebował nieco szerszej deski?

FLEX

Miękka, średnia czy twarda decha? Miękkie deski są lepsze dla początkujących i riderów, którzy dużo czasu spędzają w snowparku. Twarda deska to dobry wybór dla zaawansowanych graczy lubiących szybką jazdę. Którym z nich jesteś?

KSZTAŁT DESKI

Twin tip to deska symetryczna z równo rozłożonym środkiem ciężkości. Dobra do freestyle’u. W deskach directional, ciężar jest lekko przesunięty do tyłu. Świetne do freeride’u, czyli jazdy poza stokiem. Wide to po prostu określenie dla szerszych desek odpowiednich dla ludzi z rozmiarem buta przekraczającym 45.

PROFIL DESKI

Najbardziej popularnym profilem jest camber. Jest to stabilna deska z dużym popem. Rockery to zaś deski lekko wygięte w kształt banana. Dzięki temu nie zakopują się w śniegu. Nadają się zatem świetnie do jazdy w górach poza wyznaczoną trasą. Wśród nich wyróżniamy classic rocker, V-rocker i powder rocker. Kolejny profil to flat. Deska szybka, praktycznie w całości przylegająca do śniegu. Ostatnia konstrukcja to hybrid rocker, która łączy cechy wszystkich pozostałych. Z pewnością wybór dla zaawansowanych riderów.

ŚLIZG

Ślizg deski może być tłoczony lub spiekany. Tłoczony sprawi, że deska będzie nieco wolniejsza, ale łatwiejsza w utrzymaniu. Ślizg spiekany to zaś wyższa prędkość deski i bardziej wytrzymały sprzęt. Wymaga jednak nieco więcej pielęgnacji.

Podsumowanie jest krótkie. Nie ma najlepszej deski na świecie. Każda deska snowboardowa powinna być skrupulatnie dopasowana do potrzeb i możliwości danego ridera. Pomyśl o tym, jakiego sprzętu potrzebujesz i jakie masz wymagania. Zasięgnij fachowej opinii sprzedawcy w sklepie stacjonarnym i kup swoją własną, najlepszą deskę. W sklepie Fun Wind szczególnie polecamy deski snowboardowe Burton. To firma z wieloletnim doświadczeniem, która spełnia nie tylko podstawowe wymogi dotyczące sprawnego sprzętu. Burton to zawsze dobry wybór. Powodzenia w zakupie!

Zobacz również

Jak poprawnie zmierzyć buty na snowboard?

Jak poprawnie zmierzyć buty na snowboard?

Buty snowboardowe to najważniejszy element wyposażenia snowboardzisty. Możecie spytać: “Jak to, no a deska?!”. Prawda jest taka, że najlepiej dobrana do stylu jazdy i umiejętności deska nie zda się...

Czytaj dalej
Pomysł na prezent dla chłopaka jeżdżącego na desce

Pomysł na prezent dla chłopaka jeżdżącego na desce

Przemyślany prezent jest nie tylko źródłem radości, ale też pokazuje troskę obdarowującego. A w przypadku, gdy szukamy prezentu dla snowboardzisty okazać troskę jest bardzo łatwo.Jazda na desce to ...

Czytaj dalej