Przejdź do treści

Artykuł: Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Czujesz na stoku pewien dyskomfort? Masz wrażenie, że podczas zjeżdżania na snowboardzie coś jest nie tak? Możliwe, że musisz zmienić ustawienie wiązań. Odpowiadają one za odpowiednią pozycję i powinny być dopasowane do Twoich cech fizycznych i preferencji jazdy. To ważny element decydujący o wygodzie i przyjemności z jazdy. Jak poprawnie ustawić wiązania? W artykule poznasz sześć zasad związanych z wiązaniami snowboardowymi. Jeśli takie pojęcia, jak stance, setback czy goofy są Ci obce, koniecznie czytaj dalej!

Stance

Stance to określenie rozstawu nóg na desce snowboardowej. Zacznij od rozstawu odpowiadającego szerokości Twoich ramion. Stań na desce na szerokość barków, przybierz wygodną pozycję i w taki sposób zamontuj wiązania. W miarę postępów i nabierania nowych umiejętności, możesz próbować innego rozstawu. Odpowiedni rozstaw powinien sprawić, że poczujesz się na desce stabilnie i swobodnie.

Odpowiednie kąty

To kolejna kategoria, w której nie ma sztywnych reguł, które będą odpowiednie dla każdego. Większość jednak zaczyna od tzw. pozycji „kaczki”. Jak się pewnie domyślacie, jest to ustawienie stóp z palcami lekko skierowanymi na zewnątrz. W tym noga prowadząca powinna stać pod nieco większym kątem. Zakres kąta dla przedniej nogi to 12-18 stopni, a dla tylnej 9-15 stopni.

Setback

Setback to odległość stóp od tylnego krańca deski snowboardowej. Ustawienie to dotyczy środka ciężkości. Dla większości riderów znajduje się on na środku, ale niektórzy wolą, gdy wiązania są nieco przesunięte w stronę tylnej krawędzi. Dzięki temu łatwiej jeździć chociażby w głębokim puchu.

Highback

Highback, czyli tylna część wiązania, na której opiera się noga podczas jazdy na tylnej krawędzi powinna dokładnie przylegać do buta. Należy ją wyregulować tak, żeby między highbackiem a butem nie było przerwy. Dzięki temu będziemy lepiej kontrolować snowboard i mniej stresować się podczas nagłych zwrotów i szybszych zjazdów.

Zaciśnięcie pasków

Pasek najbliżej kostki zapnij dokładnie w miejscu zgięcia buta. Noga powinna dokładnie przylegać do wiązania, choć oczywiście chcesz też uniknąć zbyt ciasnego zapięcia. Sprawi ono, że będzie Ci bardzo niewygodnie, a po całym dniu jazdy stopa może być naprawdę obolała.

Goofy czy regular?

Czy te pojęcia coś Ci mówią? Regular to ustawienie, w którym lewa noga jest nogą prowadzącą.

Jeśli zaś jeździsz z prawą nogą z przodu, Twoje ustawienie to goofy (tak, tak jak postać z kreskówek Disneya). Jak się dowiedzieć? To nie takie proste, choć u większości sprawdza się intuicja. Najlepiej poddać się obserwacji instruktora. Możesz też powoli przenosić ciężar ciała na przód stóp. Ta noga, którą się podeprzesz przed upadkiem będzie nogą prowadzącą. Spróbuj też poślizgać się na lodzie. Noga prowadząca samoczynnie będzie wysuwała się „na prowadzenie”. Teraz zostało Ci poprawnie ustawić wiązania i ruszać na stok.

Zobacz również

Pierwszy wyjazd na snowboard - jak się przygotować?

Pierwszy wyjazd na snowboard - jak się przygotować?

Jeszcze moment i spadnie pierwszy śnieg. Czy to czas, żeby w końcu zrealizować plany dotyczące wyjazdu na snowboard ze znajomymi? Podpowiadamy… TAK! Ośnieżone stoki, błękitne niebo, wieczorne impre...

Czytaj dalej
Jak się ubrać na snowboard?

Jak się ubrać na snowboard?

Ubrania na stoku, szczególnie wśród jeżdżących na snowboardzie, to naprawdę szeroki temat. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo, a także podkreślają charakter i indywidualizm właściciela. Warto znać...

Czytaj dalej