Przejdź do treści

Artykuł: Pierwszy wyjazd na snowboard - jak się przygotować?

Pierwszy wyjazd na snowboard - jak się przygotować?

Pierwszy wyjazd na snowboard - jak się przygotować?

Jeszcze moment i spadnie pierwszy śnieg. Czy to czas, żeby w końcu zrealizować plany dotyczące wyjazdu na snowboard ze znajomymi? Podpowiadamy… TAK! Ośnieżone stoki, błękitne niebo, wieczorne imprezy i kompletny chill w górskim stylu. Czy to nie brzmi jak marzenie? Jak się pewnie domyślacie, kochamy zimę (w szczególności zimę spędzoną na stoku) i w tym artykule podpowiemy Wam, co powinniście zrobić i co wiedzieć przed pierwszym wyjazdem na snowboard, żebyście pokochali ją równie mocno.

Pierwszym krokiem będzie coś, co wiele osób (zaryzykujemy i powiemy, że większość) omija, a co może okazać się bardzo pomocne i ułatwiające pierwsze zjazdy, czyli przygotowanie fizyczne. Nie mówimy tutaj o ostrym treningu olimpijskim, ale o przyjemnym zestawie ćwiczeń siłowych i rozciągających, które sprawią, że na desce będzie czuć się pewniej i stabilniej. Zadbajcie o silne centrum robiąc brzuszki i deski oraz o ogólną kondycję i mobilność biegając i rozciągając się. Rozciągnijcie szczególnie okolice bioder. Wzmocnijcie również nogi robiąc choćby przysiady czy wykroki. Pamiętajcie też o rozgrzewce przed wejściem na stok. Po całym dniu jazdy przyda się rozluźniające rozciąganie, dzięki któremu uniknięcie spięcia mięśni i zakwasów.

Druga sprawa – inwestycja w dobre ciuchy i akcesoria. Nieprzemakalna i oddychająca kurtka oraz spodnie to must have. Kupcie takie, w których będziecie świetnie się czuć i wyglądać. Dobre samopoczucie i pewność siebie przydają się na stoku. Zainwestujcie w buty wysokiej jakości – to zdecydowanie najważniejszy element snowboardowej garderoby. Na pierwszą zimową wycieczkę kupcie też zestaw ochraniaczy. Szczególnie ochronne spodenki na biodra i kość ogonową – musicie nastawić się na sporo upadków (często bolesnych) zanim zaczniecie jeździć jak mistrz. Można też pomyśleć o tzw. żółwiu, który ochroni plecy.

Co jeszcze możesz zrobić zanim zaczniesz wjeżdżać pod górę wyciągiem? Nastrój się mentalnie! Pooglądaj filmiki ze zjazdów lub zawodów, poczytaj trochę więcej, zobacz fajny film, w którym snowboard gra ważną rolę. To podniesie Twój poziom zapału i ekscytacji, dzięki którym pokonasz brak pewności i stres przed pierwszymi zjazdami. Na miejscu koniecznie wypożycz dobrze dobrany sprzęt. Powiedz w wypożyczalni, że to Twój pierwszy raz i poświęć wystarczająco dużo czasu na dobór dobrej deski. Skorzystaj też z pomocy instruktora, który pomoże Ci z pierwszymi krokami i dzięki któremu unikniesz błędów początkujących i od razu zaczniesz jeździć poprawnie. Pamiętaj, że bardzo trudno pozbyć się negatywnych przyzwyczajeń. Zacznij od oślej łączki, poznaj podstawy i ani się obejrzysz, a będziesz śmigać po stoku z resztą doświadczonych riderów.

Powodzenia!

Zobacz również

SUP-survival czyli rzeka Szeszupa

SUP-survival czyli rzeka Szeszupa

Szeszupa – rzeka północnej części Suwalszczyzny, lewobrzeżny dopływ rzeki Niemen. Źródła rzeki znajdują się w Suwalskim Parku Krajobrazowym, pomiędzy wsiami Szeszupka i Turtul, w pobliżu innej znan...

Czytaj dalej
Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Czujesz na stoku pewien dyskomfort? Masz wrażenie, że podczas zjeżdżania na snowboardzie coś jest nie tak? Możliwe, że musisz zmienić ustawienie wiązań. Odpowiadają one za odpowiednią pozycję i pow...

Czytaj dalej