Przejdź do treści

Artykuł: Na co zwrócić uwagę kupując pierwszą deskę snowboardową?

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszą deskę snowboardową?

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszą deskę snowboardową?

Świeży śnieg skrzący się w słońcu, błękitne niebo, dookoła góry, bierzesz oddech i zaczynasz zjazd. Po całym dniu śmigania na stoku impreza i integracja z innymi riderami. Piękne wspomnienia i niecierpliwe oczekiwanie na rozpoczęcie sezonu. Snowboard to nie sport, to styl życia! Usłyszysz to od wielu osób i przekonasz się na własnej skórze, kiedy już zakochasz się w desce. Jeśli tu jesteś to prawdopodobnie ta miłość już zdążyła się narodzić. Planujesz kupić swoją pierwszą deskę? Oto kilka nieskomplikowanych rad na początek przygody ze snowboardem. Dowiedz się tylko najważniejszych rzeczy, zanim całkowicie wsiąkniesz w to śnieżne szaleństwo.

NAJPIERW TESTUJ!

Zanim zdecydujesz się na zakup, pomyśl jaka deska jest Ci potrzebna. Przetestuj różne warianty. Wypożyczaj i śmigaj na stoku. Sprawdź, na jakim sprzęcie czujesz się naprawdę dobrze. Pogadaj z bardziej doświadczonymi riderami lub obsługa wypożyczalni. Na pewno będą bardzo pomocni i ułatwią decyzję. Jeśli jesteś pewien, że chcesz kupić deskę, poniżej przedstawiamy elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę i parametry, które będą najlepsze dla początkującego snowboardzisty.

NA MIĘKKO CZY NA TWARDO?

Miękkość lub twardość deski określa tzw. FLEX w skali od 1 do 10. 1 to deska miękka, a 10 najtwardsza. Czym się różnią. Miękka deska więcej wybacza, więc będzie świetnym wyborem dla początkujących. Łatwiej nią sterować i nie reaguje na każdy drobny ruch, jak deska twarda. Miękkie deski sprawdzają się również w snowparku. Może już wiesz, że zechcesz w przyszłości trenować skakanie? Twarde deski z kolei sprawdzają się do szybkiej i dynamicznej jazdy. Zdecydowanie polecamy je bardziej doświadczonym graczom.

JAK DOBRAĆ DŁUGOŚĆ DECHY?

Okej, pora na długość. Teoretycznie powinna być dobrana do Twojego wzrostu i wagi. Jeśli Twoja waga mniej więcej odpowiada temu, jak jesteś wysoki, nie przejmuj się zbytnio skrupulatnymi pomiarami. Postaw deskę przed sobą. Jeśli sięga Ci mniej więcej do brody, będzie to odpowiedni rozmiar. Jeśli znacznie przekraczasz wagę odpowiadającą Twojemu wzrostowi lub jesteś bardzo szczupły, skonsultuj wybór deski z personelem sklepu. Szerokość jest mniej istotna, chyba, że masz bardzo duży rozmiar buta. Wtedy warto poszukać szerszej deski.

STYL, KONSTRUKCJA KSZTAŁT – CO NA START?

Teraz nieco bardziej skomplikowane zagadnienia. Nie chcemy się w nie za mocno zagłębiać, bo w Twojej karierze na stokach przyjdzie na to jeszcze czas. Jeśli zaczynasz swoją drogę to wybierz deskę w stylu ALL MOUNTAIN, konstrukcję TRADITIONAL CAMBER i kształt typu TWIN. Deska będzie nadawała się do swobodnej jazdy na stoku. Jej konstrukcja umożliwi panowanie nad sprzętem i stabilność. Kształt TWIN oznacza, że możesz jeździć na niej w obie strony, czyli jest symetryczna. Kiedy już bardziej zanurzysz się w świat snowboardu możesz zapoznawać się z innymi modelami, skomplikowaną specyfikacją i testować inne wyjścia. Na początek nie zaprzątaj sobie tym głowy. Wybierz dechę, która Ci się podoba i ruszaj w góry.

Powodzenia!

Zobacz również

Kurtki Burton - nowoczesna technologia

Kurtki Burton - nowoczesna technologia

Odzież i akcesoria potrzebne do jazdy na desce nie są tanie. Jest to sport, który, mimo że niesamowity, to jednak wymagający dużo wkładu finansowego, nie jest więc niczym dziwnym, że riderzy szuka...

Czytaj dalej
Na co zwrócić uwagę przy doborze kombinezonu na snowboard?

Na co zwrócić uwagę przy doborze kombinezonu na snowboard?

Ubrania na snowboard to temat, o którym można dyskutować bez końca. Moda nie stoi w miejscu i zmienia się cały czas. Dlatego też, mimo że był czas, gdy każdy, kto zjawił się na stoku miał na sobie...

Czytaj dalej