Przejdź do treści

Artykuł: Pilica na SUP odcinek Białobrzegi - Warka

Pilica na SUP odcinek Białobrzegi - Warka

Pilica na SUP odcinek Białobrzegi - Warka

Pilica to długa (ponad 340 km) rzeka i oczywiście można nią płynąć i płynąć…….

Ponieważ na razie nie mam czasu na kilkudniowe eskapady z biwakowaniem, wybrałem na spływ polecany odcinek Białobrzegi - Warka.

Ten odcinek Pilicy ma ok 28 km i trzeba było w niedzielę nastawić budzik na 7.00 :-)

Wypożyczalnia kajaków Kajaki Warka www.kajakiwarka.pl wyznaczyła zbiórkę w Warce na 9.00.

Na szczęście o tej porze w niedzielę jeździ się bez korków i po godzinie jazdy z Warszawy byłem na miejscu.

Mimo pochmurnej pogody i prognozowanych niewielkich opadów deszczu w bazie Kajaki Warka zameldowało się sporo chętnych na spływ.

Mój SUP Starboard iGo ZEN 11’2” sprawdzony na rzece Marycha (patrz relacja) budził spore zainteresowanie.

Siedzący tryb życia (kajak) jest wciąż w przewadze, ale zainteresowanie SUP jest coraz większe.

Pilica w porównaniu z Liwcem, czy nawet Wkrą jest szeroka, a nurt dość szybki. Jest to jednak płytka i łatwa rzeka. Po drodze dużo piaszczystych plaż doskonale nadających się na odpoczynek. Ponieważ miałem do pokonania spory dystans i chciałem wrócić do domu przed popołudniowymi korkami zatrzymałem się jedynie 2 razy na uzupełnienie kalorii. Jeżeli chodzi o płyny to latem przy kilkugodzinnych spływach nie można zapominać o nawadnianiu organizmu. Plecaczek z camelbac czy bidon z wodą pod ręką na pasku są najlepszym rozwiązaniem. Zatrzymywanie się, żeby wyjąć butelkę z piciem z torby czy worka wiezionego na pokładzie jest niewygodne i zabiera sporo czasu. W rezultacie pije się za mało co powoduje szybkie uczucie zmęczenia. W upał przy dużym słońcu bidon na godzinę powinien być normą.

Płynąłem ze standardowym statecznikiem, bo wtedy deska jest szybsza. Na Pilicy nurt płynie raz pod jednym raz pod drugim brzegiem i wystarczy to wykorzystywać żeby płynąć szybciej i nie zawadzać finem o dno. Dwa, trzy razy musiałem zejść z deski i kilka metrów przeholować ją z płycizny na głębszą wodę, ale nie było to jakoś mocno uciążliwe.

Odcinek Białobrzegi - Warka jest bardzo ładny i na brzegach niewiele cywilizacji. W nurcie rzeki liczne wysepki porośnięte trzcinami. Po drodze 1-2 miejsca na zorganizowane biwaki z małą gastronomią. Nie korzystałem bo małą gastronomię miałem w mojej torbie Aquapac, którą zawsze zabieram na pokład :-)

Po dopłynięciu w okolice miasta Warka przepływamy pod mostem kolejowym i zaraz potem po lewej stronie przystań gdzie kilka firm odbiera i woduje kajaki. Na brzegu pomalowany na niebiesko blaszany hangar. Nie do przeoczenia.

Ponieważ SUP to nie ciężki kajak z wypożyczalni nie czekałem na transfer na parking firmy Kajaki Warka tylko zrobiłem 400 m spacer z SUP :-)

Informacje praktyczne :

Sprzęt :

polecam deskę Touring lub dłuższy Allround ze względu na dystans i szeroką rzekę bez ciasnych zakrętów

przy niskich stanach wody praktyczny krótszy statecznik


bardzo praktyczna torba wodoodporna przymocowana na pokładzie


Camelbac lub pasek z uchwytem na bidon

Logistyka wzdłuż rzeki :

liczne wypożyczalnie kajaków operują na Pilicy; warto wcześniej uzgodnić szczegóły

najlepiej zostawić samochód w Warce i wytransferować się do Białobrzegów (jest też możliwy krótszy wariant z Bud Michałowskich)

Trudność :

średnia ze względu na odległość

technicznie rzeka łatwa i bezpieczna

Polecam do kolekcji rzek Mazowsza :-) !

Paweł Jędrzejewski

Zobacz również

SUP-em po Liwcu

SUP-em po Liwcu

Liwiec to łatwa, spokojna i płytka rzeka. Znana jest też z czystej wody i piaszczystego dna.Jednym słowem doskonała propozycja na rodzinny wypad czy pierwsze pływanie po rzece dla mniej zaawansowan...

Czytaj dalej
Jez.Dziekanowskie idealne na SUP blisko Warszawy

Jez.Dziekanowskie idealne na SUP blisko Warszawy

Mieszkam niedaleko, więc wybór akwenu na poranną sesję SUP jest jeden - Jezioro Dziekanowskie !Łąka i mała plaża na południowym końcu jeziora rano zawsze pusta.1,5 km spokojnej wody z zielonymi brz...

Czytaj dalej