Przejdź do treści

Artykuł: Rodzaje wiązań na snowboard

Rodzaje wiązań na snowboard

Rodzaje wiązań na snowboard

Wiązania trzymają nasze stopy na desce. Zapewniają bezpieczeństwo i wygodę jazdy. Jeśli już jeździliście to wiecie, jak ważna jest stabilność i zaufanie wobec sprzętu podczas jazdy na snowboardzie. Wiązania to nierzadko element, któremu poświęca się nieco mniej uwagi niż innym, natomiast warto dobrać takie, które będą nas chroniły i będą dopasowane do danego stylu jazdy. W tym artykule poznamy cztery rodzaje wiązań na snowboard. Dzielą się one na twarde i miękkie. Miękkie są zdecydowanie bardziej popularne. Które będą idealne dla Ciebie? Dowiedzmy się!

Wiązania twarde

Wiązania twarde to propozycja dla twardych zawodników. Jeśli jesteś początkującym lub średniozaawansowanym riderem, nie poświęcaj im zbyt wiele uwagi. Budową są zbliżone do wiązań narciarskich, a żeby ich używać musisz też posiadać specjalne buty. Przeznaczone są dla profesjonalistów, którym nie obca szybka jazda i ostre wchodzenie w zakręty. Są niemal w całości wykonane z metalu. Nie spotkasz ich raczej na zwykłym, amatorskim stoku.

Wiązania strap-on

To zdecydowanie najpopularniejsze wiązania, które z pewnością kojarzysz. Składają się z odchylanej do tyłu łyżki i dwóch regulowanych pasów, które przytrzymują i zabezpieczają but. Jeden z pasów zapina się z przodu buta w okolicy palców, a drugi dokładnie w miejscu zgięcia nogi przy kostce. Są miękkie i wygodne. Najczęściej wybierane przez większość riderów.

Wiązania step-in

Step-in to wiązania, w których but blokuje się na klips dzięki specjalnemu bolcowi. Są pozbawione pasków, co sprawia, że wg niektórych riderów nieco gorzej wyczuwa się w nich deskę. Nie nadają się do snowparku, za to sprawdzą się świetnie podczas szybkiej i dynamicznej jazdy. Można je bardzo szybko wpiąć bez potrzeby siadania na stoku i bawienia się paskami z pompką, jak w wiązaniach strap-on.

Wiązania hybrydowe

Nazywane też wiązaniami typu FLOW. To wciąż stosunkowo nowe wiązania, które potrzebują również butów FLOW – inne nie będą się ich tak dobrze trzymały. Mają mocno odchylaną do tyłu łyżkę, dzięki czemu można łatwo wpiąć się w nie bez siadania na stoku. Zamiast dwóch pasków mają jednoczęściowe zapięcie, które wystarczy raz dopasować do stopy i nie trzeba go potem ponownie regulować. Są jednak nieco droższe niż standardowe wiązania typu strap-on.

Jeździsz szybko? Spróbuj z wiązaniami step-in lub hybrydowymi. Jeśli nie poruszasz się bardzo dynamicznie i cenisz sobie komfort jazdy, idź w stronę wiązań strap-on. A może jesteś już na takim etapie, że możemy spokojnie nazwać Cię profesjonalistą? Planujesz karierę sportową z deską snowboardową u boku? Zainwestuj w twarde wiązania.

Zobacz również

Jak się ubrać na snowboard?

Jak się ubrać na snowboard?

Ubrania na stoku, szczególnie wśród jeżdżących na snowboardzie, to naprawdę szeroki temat. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo, a także podkreślają charakter i indywidualizm właściciela. Warto znać...

Czytaj dalej
Jak się ubrać na snowboard?

Jak się ubrać na snowboard?

Ubrania na stoku, szczególnie wśród jeżdżących na snowboardzie, to naprawdę szeroki temat. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo, a także podkreślają charakter i indywidualizm właściciela. Warto znać...

Czytaj dalej