Przejdź do treści

Artykuł: Jak dobrać rozmiar deski snowboardowej?

Jak dobrać rozmiar deski snowboardowej?

Jak dobrać rozmiar deski snowboardowej?

Komfort jazdy na snowboardzie jest niezwykle ważny. Bez niego przyjemność nie będzie taka sama, a użytkownik deski może nawet zrazić się do tego pięknego sportu. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego sprzętu do naszych potrzeb, wymagań, a w przypadku snowboardu także… wzrostu! W tym artykule poznasz kilka zasad dotyczących tego, jak dobrać idealny rozmiar deski biorąc pod uwagę swój wzrost czy wagę. Na szczęście to nie takie trudne. Zaczynajmy!

Mierzenie deski to zupełnie nieskomplikowana sprawa. Jeśli chcesz być bardzo skrupulatny możesz skorzystać z tabel, które udostępniają poszczególni producenci sprzętu. W nich znajdziesz długość deski, która będzie idealna dla ludzi w Twoim przedziale wzrostu. Natomiast istnieje jeszcze łatwiejszy sposób. Podczas szukania wymarzonej deski stań prosto, postaw przed sobą snowboard i poznaj Waszą „różnicę wzrostu”. Deska powinna sięgać Ci mniej więcej do podbródka. Jeśli masz ok. 180 cm wzrostu to długość Twojej dechy będzie prawdopodobnie wahała się w przedziale 157-160.

Wzrost wzrostem, a co z wagą? Im więcej ważysz, tym dłuższa powinna być deska. Każde dodatkowe 10 kg to mniej więcej dodatkowe 5 cm długości. Modele prawdopodobnie będą różniły się w zależności od płci. W bardziej niestandardowym wyborze na pewno z przyjemnością pomoże wykwalifikowany pracownik sklepu ze sprzętem. Teraz pora na przykład dla rozjaśnienia: damska deska dla wzrostu 160-165 cm i wagi 40-50 kg to przedział 143-145 cm, natomiast damska deska dla tego samego wzrostu i wagi 60-70 kg to przedział 147-150 cm. Z tą wiedzą łatwiej będzie Ci kupić dobry snowboard na własną rękę, ale też dogadać się z obsługą sklepu.

Rozmiarów desek jest całe mnóstwo. Kolejny rozmiar to od trzech do pięciu centymetrów więcej od poprzedniego. Znaczenie będzie miała też szerokość deski. Dopisek „W” przy rozmiarze snowboardu oznacza „Wide”, czyli poszerzaną deskę odpowiadającą dużym rozmiarom butów. Jeśli masz większą stopę niż rozmiar 45, wybierz właśnie taką deskę.

Standardowa zasada „długości do brody” nie jest oczywiście niemożliwa do złamania. Riderzy szalejący w snowparku często decydują się na nieco krótszą deskę, którą łatwiej manewrować. Fani wyjeżdżania poza trasę, czyli tzw. freeride’u nierzadko wybierają dłuższą deskę, której trudniej zagrzebać się w puchu. Jak widzisz, możliwości jest mnóstwo w zależności od tego, jak wiele wiesz o snowboardzie i na jakim jesteś stopniu zaawansowania. Warto potestować różne deski z wypożyczalni na stoku. Sprawdź, która będzie najlepsza właśnie dla Ciebie.

Zobacz również

Jak dobrać deskę snowboardową dla dzieci?

Jak dobrać deskę snowboardową dla dzieci?

Twoja pociecha jest już w takim wieku, że możecie wspólnie spróbować sił na stoku? Wspaniale! Mówi się, że najlepszy czas na rozpoczęcie nauki jazdy na snowboardzie to 5-6 lat. Starsze dzieci w wie...

Czytaj dalej
Rodzaje desek snowboardowych

Rodzaje desek snowboardowych

“Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”. Znacie takie powiedzenie? Można je z powodzeniem zastosować również do desek snowboardowych. Nie bowiem deski, która sprawdzi się w absolut...

Czytaj dalej