Przejdź do treści

Artykuł: Rodzaje desek snowboardowych

Rodzaje desek snowboardowych

Rodzaje desek snowboardowych

“Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”. Znacie takie powiedzenie? Można je z powodzeniem zastosować również do desek snowboardowych. Nie bowiem deski, która sprawdzi się w absolutnie każdych warunkach i która będzie idealnie służyła wszystkim riderom. Każdy ma inne wymagania i potrzeby. To właśnie do nich dopasowane są rodzaje desek. Pojęcia takie, jak All Mountain, Freeride, Freestyle, Jibbing czy Buttering są Wam obce? Dobrze trafiliście! Rozpocznijmy przewodnik po rodzajach desek snowboardowych.

All Mountain

To najpopularniejsze deski, które skierowane są do początkujących i średniozaawansowanych użytkowników. Wybaczają wiele błędów charakterystycznych dla “świeżaków”. Dzięki nim z łatwością opanujecie podstawy techniki jazdy i z zapałem rozpoczniecie swoją przygodę ze snowboardem.

Freeride

Deski typu freeride to sprzęt przeznaczony do jazdy poza trasą. Jesteś już nieco bardziej doświadczonym riderem i chcesz poczuć dreszczyk emocji związany z szusowaniem poza stokiem? Wybierz deskę freeride, dzięki której nie zakopiesz się tak łatwo w głębokim puchu. Pamiętaj jednak, że będzie to deska trudniejsza w “obsłudze” niż All Mountain.

Freestyle

Deski freestylowe to miękkie i szerokie dechy idealne do snowparku lub bawienia się różnymi technikami na stoku. Jeśli masz ochotę poskakać po rampach, a zwykłe krawędziowanie z góry na dół Cię nudzi, wybierz właśnie deskę typu freestyle. Mają węższy środek, a szersze końce i łatwo się uginają. Są zatem odporne na skoki i upadki. Możesz jeździć na nich przodem i tyłem. Spróbuj!

Buttering

Buttering i Jibbing to właściwie podtypy desek freestylowych. Buttering to często nieco skrócone dechy twin tip (identyczne na obydwu końcach). Dzięki nim możemy łatwo oderwać jeden koniec od stoku, by wykonać obrót lub akrobację innego typu. Jeśli interesuje Was freestyle podczas jazdy na stoku, to idealny wybór.

Jibbing

Ostatni typ, który mieści się w kategorii desek freestylowych to Jibbing. Są to najbardziej miękkie deski z krawędziami uniesionymi do góry. Po co? Dzięki temu łatwiej jest wykonywać triki w snowparku, np. wskakiwać na poręcze czy murki. Ten typ deski z pewnością nie będzie najlepszy do szybkiej jazdy po stoku.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najlepsza deska dla początkujących to typ All Mountain. Jeśli jesteś już nieco bardziej doświadczonym riderem, dzięki temu przewodnikowi możesz zastanowić się, w którą stronę chcesz iść i która deska będzie dla Ciebie najlepsza. Powodzenia w poszukiwaniu własnej drogi… a raczej trasy!

Zobacz również

Jak dobrać rozmiar deski snowboardowej?

Jak dobrać rozmiar deski snowboardowej?

Komfort jazdy na snowboardzie jest niezwykle ważny. Bez niego przyjemność nie będzie taka sama, a użytkownik deski może nawet zrazić się do tego pięknego sportu. Dlatego tak ważne jest dobranie odp...

Czytaj dalej
Od czego zacząć przygodę ze snowboardem?

Od czego zacząć przygodę ze snowboardem?

Kiedy tylko ostatnie promienie letniego słońca znikają za horyzontem budzi się tęsknota za ośnieżonymi szczytami i zimowymi sportami. A może nawet wcześniej? Kto zakosztował śnieżnego szaleństwa i ...

Czytaj dalej