Przejdź do treści

Artykuł: Jak kupić deskę na snowboard?

Jak kupić deskę na snowboard?

Jak kupić deskę na snowboard?

Jeśli już jesteś pewien, że masz zajawkę na jazdę na snowboardzie, pora pomyśleć o swojej własnej desce. Prawdopodobnie spróbowałeś już jazdy na kilku modelach i wiesz na czym Ci zależy i w którą stronę chciałbyś iść. Szybka jazda na stoku, freeride na ośnieżonych zboczach, a może szaleństwo w snowparku? Do każdej aktywności pasuje inny model. Przed Tobą przewodnik dotyczący wyboru odpowiedniego rodzaju, miękkości, kształtu i długości wymarzonej dechy. Co oznaczają takie pojęcia, jak camber czy flex? Wybrać deskę typu All Mountain czy może Freeride? Dowiedzmy się!

Rodzaje desek snowboardowych
  1. All Mountain to najpopularniejsza deska, która będzie najlepsza dla początkujących i średniozaawansowanych riderów. Wiele wybacza i nadaje się do wielu aktywności. To najczęściej wybierany typ snowboardu.
  2. Freeride to deska przeznaczona dla jazdy poza wyznaczonymi trasami i stokami. Jeśli chcesz wyruszyć na przygodę w góry to wybierz ją, by nie zagrzebać się w głębokim puchu.
  3. Freestyle to typ deski idealnie nadający się do snowparku. Miękka i szeroka deska pozwala na wykonanie akrobacji i sliding na przeszkodach. Istnieją również podtypy desek freestylowych, jak Jibbing czy Buttering.
Jaki dobrać flex?

Flex można inaczej nazwać twardością deski. Zwykle opisuje się ją w skali od 1 do 10 od najbardziej miękkiej do najtwardszej. Na czym polega różnica? Miękkie deski łatwo się prowadzą, wybaczają błędy i są idealne do snowparku. Twarde z kolei są świetne do szybkiej jazdy, i dynamicznych skrętów, bardzo precyzyjne. Warto zdecydować się na twardą deskę, gdy jest się już nieco bardziej doświadczonym riderem i wie się, że szybka jazda to to, czego szukamy na stoku.

Czy to kształt dla mnie?

Wyróżniamy trzy kształty deski: twin tip, directional i wide. TWIN TIP to symetryczne deski z rozłożonym równo środkiem ciężkości. Często spotykany w deskach freestylowych. W dechach DIRECTIONAL środek ciężkości jest przesunięty na tył. Są używany do freeride’u. Wide to nieco szersze od standardowych deski przeznaczone dla osób z większymi rozmiarami butów niż 45.

Jaką konstrukcję wybrać?

Konstrukcji deski jest aż sześć. Camber to najbardziej popularna z nich. Stabilna przy dużej prędkości z konkretnym popem, dzięki któremu łatwiej utrzymać stabilność. Classic rocker to deska w kształcie banana, którą łatwiej się skręca i która nie zakopuje się w śniegu. V-rocker to deska podobna do classic rockera, ale z nieco większym promieniem wygięcia. Powder rocker ma wydłużony i podniesiony przód. Muldy nie są dla niej przeszkodą! Flat to płaska, szybka deska, która w całości przylega do śniegu, również dosyć popularna. Hybrid rocker to ostatnia konstrukcja dla zaawansowanych snowboardzistów, która łączy opisane powyżej profile.

Jak określić długość?

Mierzenie deski to łatwizna! Najłatwiejszym sposobem jest metoda, której być może już się domyślasz. Wystarczy, że staniesz prosto, sięgniesz po deskę, która Cię interesuje i sprawdzisz czy sięga Ci do brody. Jeśli jest właśnie takiej długości to znaczy, że powinna być odpowiednia. Możesz też skorzystać z nieco bardziej dokładnych tabel udostępnianych przez producentów, które uwzględniają również wagę. Jeśli masz szeroką stopę, pamiętaj by wybrać rozmiar z dopiskiem W, czyli wide.

Zobacz również

Od czego zacząć przygodę ze snowboardem?

Od czego zacząć przygodę ze snowboardem?

Kiedy tylko ostatnie promienie letniego słońca znikają za horyzontem budzi się tęsknota za ośnieżonymi szczytami i zimowymi sportami. A może nawet wcześniej? Kto zakosztował śnieżnego szaleństwa i ...

Czytaj dalej
Jak przechowywać deskę snowboardową poza sezonem?

Jak przechowywać deskę snowboardową poza sezonem?

Wszystko co dobre kiedyś się kończy! Tak samo jest z każdym zimowym sezonem jazdy na snowboardzie. Pora na ciepłe miesiące i okres oczekiwania na nadejście kolejnej zimy i powrotu na stok. Odkładam...

Czytaj dalej