Przejdź do treści

Artykuł: Najważniejsze elementy wyposażenia snowboardowego

Najważniejsze elementy wyposażenia snowboardowego

Najważniejsze elementy wyposażenia snowboardowego

Akcesoria snowboardowe to produkty, którym warto poświęcić tyle samo uwagi co samemu sprzętowi do jazdy. Od nich również zależy nasz komfort i dobre samopoczucie na stoku. Oprócz tego możemy poczuć się świetnie i modnie w idealnie dobranych do stylu ciuchach. Najważniejsza jednak będzie funkcjonalność i to jak dobrze będą wspomagać Twoje zimowe szaleństwo. Od czego zacząć? Na co poświęcić największą część budżetu? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Zacznijmy przewodnik!

Zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia na snowboard będą… buty! Mogliście się tego nie spodziewać. Często zaczynamy od kasku lub kurtki. Są one oczywiście również bardzo ważne. Jednak to na buty warto poświęcić najwięcej czasu i pieniędzy. Buty to niestety często wypożyczany element. Kiepsko dobrane buty mogą wpłynąć na jakość jazdy i przyjemność czerpaną z szusowania po stoku. Te z wypożyczalni często są znoszone i nie dopasowane idealnie do danego użytkownika. Poczucie bezpieczeństwa i pewności oraz wygoda to coś, czego potrzeba każdemu snowboardziście i snowboardzistce. Do butów warto kupić też dobre skarpety. Pamiętajmy, że istnieją skarpety zaprojektowane specjalnie do jazdy na desce. Dzięki nim stopa nie będzie ślizgała się w bucie. Poza tym unikniemy też nieprzyjemnego zapachu po całym dniu zabawy.

Teraz pora na ubiór. Podczas jazdy na snowboardzie pamiętaj o jednej zasadzie: ubieraj się na cebulkę! Każda warstwa powinna być oddychająca, dzięki czemu rzeczywiście będzie nam ciepło. Nierzadko na stok wyjeżdża się w bieliźnie termicznej i zwykłej bawełnianej bluzie. Na to narzucona zostaje kurtka snowboardowa z membraną. Bluza sprawi, że proces „oddychania” snowboardowych ubrań zostanie wstrzymany. Co do membrany – im wyższa jej wartość tym lepiej. Membrana typu goretex to gwarancja ochrony ciuchów, jak i samego ridera. Warto zwrócić uwagę na tę cechę. To samo tyczy się rękawiczek. Szukaj tych z membraną goretex. Zainwestuj w ubrania cenionych firm, jak choćby Burton. Ubrania snowboardowe marki Burton posiadają dożywotnią gwarancję co świadczy o ich jakości. Sięgaj po sprawdzonych producentów. Ostatni element ubioru to gogle. Chronią nasze oczy przed opadami, jak i ostrym światłem słonecznym wzmacnianym przez śnieg. Najlepiej kupić takie z dwiema szybkami: na lepszą i gorszą pogodę.

Pora na ostatni, ale równie ważny element – bezpieczeństwo! Kask i ochraniacz na plecy typu żółw są powszechnie używane nie tylko przez początkujących riderów. Szczególnie kask to absolutna konieczność dla każdego, kto chce uniknąć wypadku. Również dla zaawansowanych snowboardzistów. Wybór jest ogromny i można znaleźć kask, który będzie wygodny, świetnie zaprojektowany, a przede wszystkim będzie zapewniał bezpieczeństwo naszej głowie. Chroni przed upadkami, jak i przed zderzeniami z innymi osobami na stoku. Początkujący powinni też wyposażyć się w ochraniacze na nadgarstki oraz kość ogonową i biodra. Upadki na początku drogi z deską są częste i dotkliwe. Ciało jest potem obolałe przez kilka dni, co może zniechęcić do tego pięknego sportu. Warto pozwolić sobie na większy komfort i zainwestować w porządny ochraniacz.

Teraz zostało tylko zebrać zestaw. Podsumujmy! Zacznij od butów i to im poświęć dużo uwagi. Kurtka i rękawiczki powinny mieć membranę. Wyposaż się też w oddychające skarpetki i bieliznę termiczną. Na koniec dobierz gogle (z dwiema szybkami), kask i ochraniacze. Jesteś gotowy, żeby jechać na stok. Powodzenia!

Zobacz również

Marycha na SUP-ie ? Oczywiście !

Marycha na SUP-ie ? Oczywiście !

Rzeka Marycha jest dużo mniej znana od Czarnej Hańczy czy Rospudy. Kajaki są tutaj rzadkością, a mój Starboard iGo Zen 11’2” był być może pierwszym SUP na tej rzece. Deskę iGo ZEN 11’2” wybrałem na...

Czytaj dalej
Jak dobrać kask snowboardowy dla kobiety?

Jak dobrać kask snowboardowy dla kobiety?

Bezpieczeństwo na stoku to podstawa. W sezonie na nartach i snowboardzie jeździ całe mnóstwo ludzi. Ważne jest by uważać na siebie nawzajem i szanować zwyczaje panujące podczas zjeżdżania. Jeszcze ...

Czytaj dalej